Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଏହି ମାସରେ ଏହି ଫୁଲଗୁଡିକ ଚାଷ କରନ୍ତୁ ଯାହା ଅଧିକ ଲାଭ ଦେବ |

ଏହି ମାସରେ ଏହି ଫୁଲଗୁଡିକ ଚାଷ କରନ୍ତୁ ଯାହା ଅଧିକ ଲାଭ ଦେବ |

लेखक - Soumya Priyam | 15/3/2021

ପାରମ୍ପାରିକ ଚାଷ ତୁଳନାରେ ପୁଷ୍ପଗୁଚ୍ଛରେ ଲାଭ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ | ପୁଷ୍ପଗୁଚ୍ଛର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ କମ୍ ଏବଂ ଅଧିକ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | ଏହି ସୁବିଧାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କୃଷକମାନଙ୍କର ପୁଷ୍ପଗୁଚ୍ଛ ପ୍ରତି ଧାରା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି।

କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କେବଳ ପୁଷ୍ପଗୁଚ୍ଛରେ ଗୋଲାପ, ମାରିଗୋଲ୍ଡ, ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ, ରଘୁ ଇତ୍ୟାଦି ଫୁଲ ଚାଷ କରାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି କୃଷକମାନେ ଏହି ଫୁଲ ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ଫୁଲ ଚାଷ କରନ୍ତି | ଯେଉଁଥିରେ ଗେର୍ବେରା, ଜିନିୟା, ଟ୍ୟୁବେରୋଜ୍, ଗ୍ଲାଡିୟଲସ୍, ଲୋଟସ୍, ଲିଲି, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ଫୁଲ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ପୁଷ୍ପଲତା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏଠାରୁ ଆପଣ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା କିଛି ଫୁଲ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

  • ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ: ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଚାଷ ପାଇଁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ season ତୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ | ଫୁଲ ବ୍ୟତୀତ ଏହା ବିହନ ପାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଏ | ସେମାନେ ଯେତେ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି, ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ |

  • ଜିନିୟା: ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଆକାରରେ ଛୋଟ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଲଗାଇବାର କିଛି ଦିନ ପରେ ଫୁଲ ଫୁଲିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହାର ରଙ୍ଗୀନ ଫୁଲ ଯୋଗୁଁ ଏହାର ଚାହିଦା ଅଧିକ | ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଅଧିକ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ଜିନିଆର ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମର ଫୁଲଗୁଡିକ ବହୁତ ଆକର୍ଷଣୀୟ |

  • ଲିଲି: ଆକର୍ଷଣୀୟ ଫୁଲ ଯୋଗୁଁ ଲିଲିର ଚାହିଦା ସବୁବେଳେ ଥାଏ | ଏହାର ଫୁଲ ଧଳା, ଗୋଲାପୀ ଏବଂ ହଳଦିଆ | ଏହା ସାଧାରଣତ various ବିଭିନ୍ନ ସମାରୋହ, ପୁଷ୍ପ ଇତ୍ୟାଦିର ସଜାଇବାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଟ୍ୟୁବର୍ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ କରି ଏହା ଚାଷ କରାଯାଏ | ଲିଲି କଦଳୀ ପିଆଜ ପରି ଦେଖାଯାଏ |

  • ପନି: ଏହା ଉଭୟ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଏବଂ ଶୀତ season ତୁରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଗା dark ରଙ୍ଗର ଫୁଲ ଥିବା କିସମଗୁଡିକ ଗ୍ରୀଷ୍ମ season ତୁରେ ଚାଷ କରାଯିବା ଉଚିତ, ଯେଉଁଥିରେ ନାଲି, ହଳଦିଆ ଏବଂ ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହାର ଚାଷ ପାଇଁ ଉର୍ବର ମାଟି ଆବଶ୍ୟକ |

  • ପେଟୁନିୟା: ଏହାର ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ଲାଲ, ହଳଦିଆ, ଧଳା, ବାଇଗଣୀ, ଗୋଲାପୀ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ରଙ୍ଗରେ | ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଅନେକ ଶାଖା ଅଛି ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଫୁଲରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହାର ଚାଷ ପାଇଁ, ଏକ ସ୍ଥାନ ବାଛନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଅଛି |

  • ଗ୍ଲାଡିଓଲସ୍: ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଭଲ ନିଷ୍କାସିତ ମାଟି ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ଏହା ମୁଖ୍ୟତ tub ଟ୍ୟୁବର୍ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟେସନ ମାଧ୍ୟମରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ତଥାପି, ବିହନ ଦ୍ୱାରା ଚାଷ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହାର ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ଲାଲ, ହଳଦିଆ, କମଳା, ବାଇଗଣୀ, ଧଳା, ଗୋଲାପୀ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ରଙ୍ଗର | ସୁନ୍ଦର ହୋଇ, ଏହା ସାଧାରଣତ bo ପୁଷ୍ପ ତିଆରି ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଫୁଲ ଚାଷ କରି ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମକୁ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
मार्च महीने में करें इन फूलों की खेती

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook