Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଏହି କୀଟନାଶକ ଏବଂ ରୋଗ ଆପଣଙ୍କ କୋବି ଫସଲକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛି କି?

ଏହି କୀଟନାଶକ ଏବଂ ରୋଗ ଆପଣଙ୍କ କୋବି ଫସଲକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛି କି?

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 6/5/2020

ଫୁଲକୋବି ଫସଲରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ଅଛି | ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ବ୍ୟତୀତ ଫସଲରେ କୀଟନାଶକ ମଧ୍ୟ ଥାଏ। ଯଦି ଏହି କୀଟ- ରୋଗ ଆପଣଙ୍କ ଫସଲକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛି, ତେବେ ଆପଣ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା medicines ଷଧ / କୀଟନାଶକ ବ୍ୟବହାର କରି ସେମାନଙ୍କ କ୍ରୋଧରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ |

  • ଜ୍ୱଳନ ରୋଗ: ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ର ଧାରରୁ ଜଳି ଯାଇଥିବାର ଦେଖାଯାଏ | ରୋଗ ଆଗକୁ ବ, ଼ିବା ସହିତ ପୁରା ପତ୍ର ଜଳିଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ସାଧାରଣତ the ଗ୍ରୀଷ୍ମ season ତୁରେ ହୁଏ | ଆପଣ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ମାନକୋଜେବ 3 ଗ୍ରାମ କିମ୍ବା 2.5 ଗ୍ରାମ ତମ୍ବା ଅକ୍ସାଇକ୍ଲୋରିଡ ସ୍ପ୍ରେ କରି ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ |

  • ପତ୍ର ଦାଗ ରୋଗ: ଏହି ରୋଗରେ ପତ୍ରର ତଳ ପୃଷ୍ଠରେ ଧଳା ରଙ୍ଗର ଦାଗ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ grams ଗ୍ରାମ ମାନକୋଜେବ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ।

  • ଉଦ୍ଭିଦ ପୋକ ରୋଗ: ଏହି ରୋଗରେ, ଷ୍ଟେମ୍ ଭୂମି ନିକଟରୁ କଳା ହୋଇଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ଯାହାକି କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପୋକ ହୋଇଯାଏ | ମଞ୍ଜି ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଥାଇରମ୍ କିମ୍ବା କ୍ୟାପଟାନ୍ ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ | ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ମାନକୋଜେବ grams ୦ ଗ୍ରାମ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଦ୍ this ାରା ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗ ବ୍ୟାପିପାରେ।

  • ମହୁ: ଛୋଟ ଆକାରର ଏହି କୀଟପତଙ୍ଗ ପତ୍ରର ରସ ଚୋବାନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପତ୍ର ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ | ଏହି କୀଟନାଶକ ହେକ୍ଟର ପ୍ରତି 20 ରୁ 25 କିଲୋଗ୍ରାମ 10% କାର୍ବୋରିଲ ପାଉଡର ସ୍ପ୍ରେ କରି ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ |

  • ଗୋଲାର୍ଦ୍ଧ କୀଟ: ଏହି ପ୍ରକାରର କୀଟପତଙ୍ଗ ପତ୍ର ଖାଇ ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି | ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 1.5 ମିଲି ମାଲାଥିଅନ୍ 50 EC | ଆପଣ ସ୍ପ୍ରେ କରି ଏହି କୀଟରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ |

  • ଗୋରୁ କୀଟପତଙ୍ଗ: ଏଗୁଡ଼ିକ କୋବି ଫସଲର ସବୁଠାରୁ କ୍ଷତିକାରକ କୀଟ | ରାତି ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ ଅଧିକ | ହେକ୍ଟର ପ୍ରତି 10 କିଲୋଗ୍ରାମ ଫୋରେଟ୍ 10 ଗ୍ରାମ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି କୀଟନାଶକରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
गोभी:पर्णदाग/ लीफस्पॉट
गोभी:पर्णदाग/ लीफस्पॉट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook