Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଏହି କୀଟମାନଙ୍କ କ୍ରୋଧରେ ମୁଙ୍ଗର ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ଏହି କୀଟମାନଙ୍କ କ୍ରୋଧରେ ମୁଙ୍ଗର ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

लेखक - Lohit Baisla | 21/8/2021

ମୁଙ୍ଗର ଉତ୍ତମ ଅମଳ ପାଇଁ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଗିଡର ପୋକ, ଥ୍ରିପ୍ସ, ଧଳା ମାଛି ପରି ଅନେକ କୀଟନାଶକ ମଙ୍ଗ ଫସଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରନ୍ତି | ଯଦି ଏହି କୀଟନାଶକଗୁଡିକ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇନଥାଏ, ତେବେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ମୁଙ୍ଗର ଅମଳରେ ବହୁତ ହ୍ରାସ ଘଟିଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ମୁଙ୍ଗର ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଫସଲରେ ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କ୍ଷତି ଏବଂ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ଉପାୟ ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସୂଚନା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା କରିବା |

କେତେକ ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ ଯାହା ମୁଙ୍ଗ ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ |

  • ଗିଦର ପୋକ: ସେମାନେ ଛୋଟ ଉଦ୍ଭିଦ ପାଇଁ ଅଧିକ କ୍ଷତି କରନ୍ତି | ଏହି ପୋକର ଲାର୍ଭା ଉଦ୍ଭିଦ ମୂଳ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦ ପୃଷ୍ଠକୁ ସଂଲଗ୍ନ କରେ | ବୟସ୍କ କୀଟପତଙ୍ଗ ଗଛର ପତ୍ର ଖାଇ ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି | କେଉଁ କାରଣରୁ ପତ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ଆକାରର ଛିଦ୍ର ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | କୀଟନାଶକ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ସହିତ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଶୁଖିଯାଏ ଏବଂ ପଡେ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ 150 ଲିଟର ପାଣିରେ 50 ମିଲି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ କଟର ସ୍ପ୍ରେ କରି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ମେଗା 505 ନାମକ ଏକ drug ଷଧ ସ୍ପ୍ରେ କରି ଆହୁରି ଭଲ ଫଳାଫଳ ମିଳିପାରିବ |

  • ହ୍ White ାଇଟଫ୍ଲାଇ: ଏହି କୀଟପତଙ୍ଗ ପତ୍ରର ଚୋପାକୁ ଚୋବାନ୍ତି | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଛୋଟ ହୋଇଯାଏ | ଯେତେବେଳେ ଏହି କୀଟନାଶକ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି କୀଟନାଶକଗୁଡିକ ଉଦ୍ଭିଦରୁ ଅନ୍ୟ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ରୋଗ ବିସ୍ତାର କରନ୍ତି | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 1 ମିଲି ଇମିଡାକ୍ଲୋପ୍ରିଡ୍ 17.8 ପ୍ରତିଶତ ଏସସି ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ମହୁ: ଏହି ପୋକଗୁଡିକ ଦଳରେ ଆକ୍ରମଣ କରନ୍ତି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଉଦ୍ଭିଦମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ | ଏହି କୀଟମାନେ କୋମଳ ଶାଖା, ପତ୍ର, ଫୁଲ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦର ଡାଲିର ଚୋପାକୁ ଚୋବାନ୍ତି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଛୋଟ ହୋଇଯାଏ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକରେ ଫୁଲ କମ୍ ଥାଏ ଏବଂ ପୋଖରୀରେ ଶସ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ନାହିଁ | ବିସ୍ତାରର ଅଗ୍ରଗତି ହେତୁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ମହୁକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ଏକର ଜମିରେ 5-6 ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଫାଶ ଲଗାନ୍ତୁ | ଏହା ସହିତ, 150 ଲିଟର ପାଣିରେ 50 ମିଲି ଦେଶ ହକ୍କୁ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରୁ ମୁଙ୍ଗ ଫସଲକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା medicines ଷଧ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ବ୍ୟବହାର କରି, ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକକୁ ସହଜରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବେ ଯାହା ମୁଙ୍ଗ ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
मूंग की फसल को विभिन्न रोगों से बचाने के सटीक उपाय
मूंग की फसल को विभिन्न रोगों से बचाने के सटीक उपाय
संबंधित वीडियो -
मूंग की फसल में पीलिया रोग का कारण एवं नियंत्रण

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook