Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଏହି ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଏବଂ ବାସମତି କିସମର ଧାନ ଚାଷ କରନ୍ତୁ, ଅଧିକ ଲାଭ ହେବ |

ଏହି ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଏବଂ ବାସମତି କିସମର ଧାନ ଚାଷ କରନ୍ତୁ, ଅଧିକ ଲାଭ ହେବ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 6/5/2021

ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ କୃଷକମାନେ ଧାନ ଚାଷ ପାଇଁ କ୍ଷେତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଆମ ଦେଶରେ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଏବଂ ବାସମତି କିସମ ସହିତ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଧାନ ଚାଷ କରାଯାଏ | ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମର ଧାନ ଚାଷ କରି ସାଧାରଣ କିସମ ଅପେକ୍ଷା 10 ରୁ 12 ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଅମଳ ମିଳିପାରିବ | ଯେଉଁଠାରେ ବାସମତି କିସମ ସୁଗନ୍ଧିତ | ତେଣୁ, ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଏବଂ ବାସମତି କିସମର ଧାନ ଚାଷ କରୁଥିବା କୃଷକମାନେ ଅଧିକ ଲାଭ କରିପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଧାନ ଚାଷ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ଉନ୍ନତ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଏବଂ ବାସମାଟି କିସମ ବିଷୟରେ ଏଠାରୁ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଧାନ ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମ |

  • Pioneer 29P38: ଏହା ଏକ ବିଳମ୍ବ ପରିପକ୍ୱତା | ଏହି ବିବିଧତା ଉଚ୍ଚ ଜଳଜଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହାର ଶସ୍ୟର ଆକାର ଗୋଲାକାର ଏବଂ ମୋଟା | ଏହି ବିବିଧତା ବ୍ଲାଇଟ୍ ରୋଗ ପାଇଁ ସହନଶୀଳ | ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପାଇଁ 145 ରୁ 150 ଦିନ ଲାଗେ | ଏକର ଜମିରେ 38 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅମଳ କରନ୍ତୁ |

  • Pioneer 25P31: ଏହା ଶୀଘ୍ର କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ଏହାର ଶସ୍ୟ ପତଳା ଏବଂ ଖାଇବା ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ | ଏହି ପ୍ରକାର ଫସଲ ରୋଗରେ କମ୍ ଥାଏ | 115 ରୁ 120 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଫସଲ ପାଚିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରିବା ସମୟରେ 25 ରୁ 28 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅମଳ ମିଳିପାରିବ |

  • ସାଇନେଟ ବୁଲାଣ୍ଡ 5050: ଏହି ପ୍ରକାର ଫଙ୍ଗଲ ରୋଗରେ କମ୍ ଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପତ୍ର ରାପର ଏବଂ ଷ୍ଟେମ୍ ବୋରର କୀଟପତଙ୍ଗର ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମ୍ ଅଟେ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଉଚ୍ଚତା 105 ରୁ 110 ସେମି | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଡାଳଗୁଡିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ତେଣୁ ପ୍ରବଳ ପବନରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ପଡ଼ିବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ଥାଏ | ଏହାର ଶସ୍ୟ ବିସ୍ତାରିତ | ଏହା ଦେଶର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହି ପ୍ରକାରର ଫସଲ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ 90 ରୁ 105 ଦିନ ଲାଗେ |

ବାଦାମର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଧାନ |

  • ପୁସା ବାସମତି 1637: ଏହି କିସମ ମୁଖ୍ୟତ Bihar ବିହାର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣାରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ ପାଇଁ 6 କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ମଧ୍ୟମ ଉଚ୍ଚତା | କାନଫୁଲ ଲମ୍ବା ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ | ଶସ୍ୟଗୁଡିକ ଲମ୍ବା ଏବଂ କଠିନ | ବିଭିନ୍ନତା 135 ରୁ 140 ଦିନରେ ପରିପକ୍ୱତା ପାଇଁ ପରିପକ୍। ହୁଏ | ଯଦି ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରାଯାଏ, ତେବେ 25 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅମଳ ମିଳିପାରିବ |

  • ପୁସା ବାସମତି 1509: ଏହି କିସମ ଦିଲ୍ଲୀ, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣାରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକର ଲମ୍ବ ଛୋଟ | ଫଳସ୍ୱରୂପ, ପାଦ ଖସିବାର ସମସ୍ୟା କମ୍ ଅଟେ | ଏହାର ଶସ୍ୟ ଲମ୍ବା ଅଟେ | ଫସଲ ପରିପକ୍ୱ ହେବା ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପାଇଁ 115 ରୁ 120 ଦିନ ଲାଗେ | ଏକର ଜମିରେ 20 ରୁ 22 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅମଳ କରନ୍ତୁ |

ଏହି କିସମ ବ୍ୟତୀତ ଆମ ଦେଶରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କିସମର ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଯେଉଁଥିରେ ପୁସା ବାସମତି 6, ପୁସା- 44, PNR-546, PNR-381, Vallabh Basmati 22, Malviya-105, ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ ଅନ୍ୟ କେତେକ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଏବଂ ବାସମତି କିସମ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଏହି ସୂଚନା ଯଥାସମ୍ଭବ କୃଷକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
कम पानी में होने वाली धान की उन्नत किस्में

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook