Details

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଫସଲର ଚାଷ ବିହାରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା |

Author : Soumya Priyam

ବର୍ତ୍ତମାନ ବିହାରର କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଫସଲ ଚାଷ କରି ଧନୀ ହୋଇପାରିବେ। ହଁ, ତୁମେ ଏହା ଠିକ୍ ଶୁଣିଛ | ଆମେ ହପ୍-ସୁଟ୍ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 1 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା | 6 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଏହା କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି 1000 ପାଉଣ୍ଡ ହାରରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲା |

ଭାରତରେ ଭାରତ ପନିପରିବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ବାରାଣାସୀରେ କୃଷି ବ scientists ଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ତତ୍ତ୍ .ାବଧାନରେ ହପ୍-ସୁଟ୍ ଚାଷ କରାଯାଏ | ବିହାରର Aur ରଙ୍ଗାବାଦ ଜିଲ୍ଲାରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ କୃଷକ ଅମରଶ ସିଂ ଏହାକୁ 5 କାଟା ଜମିରେ ସଫଳତାର ସହ ଚାଷ କରି ଏକ ନୂତନ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଅମରଶ ସିଂଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଏହାର ଚାଷକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ବିଶେଷ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଏ, ତେବେ ଅନ୍ୟ କୃଷି ଉପାୟ ତୁଳନାରେ ହପ୍-ସୁଟ୍ ଚାଷ କରୁଥିବା କୃଷକମାନେ 1 ରୁ 2 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ 10 ଗୁଣ ଅଧିକ ଲାଭ କରିପାରିବେ।

ହପ୍-ସୁଟ୍ ର ଫଳ, ଫୁଲ ଏବଂ ଷ୍ଟେମ୍ ସବୁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏଥିରୁ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ତିଆରି କରାଯାଏ | ଏହାର ଷ୍ଟେମରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ | ଏଥିରେ ହାମାଲୋନ୍ ଏବଂ ଲୁପୁଲୋନ୍ ଏସିଡ୍ ଥାଏ ଯାହା ମାନବ ଶରୀରରେ କର୍କଟ କୋଷକୁ ମାରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଜଣାଶୁଣା | ଏହା ସହିତ, ଏଥିରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ medicines ଷଧ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ | ଅନିଦ୍ରା, ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଉଦାସୀନତା ଭୋଗୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ବିୟର ତିଆରିରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଏହାକୁ ଏକ b ଷଧ ରୂପେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ | ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ଭରପୂର ଥିବାରୁ ଏହା ଚର୍ମକୁ ଚମକିବା ଏବଂ ଯ ful ବନ ରଖିବା ପାଇଁ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ବ୍ରିଟେନ, ଜର୍ମାନୀ ଇତ୍ୟାଦି ଇଉରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ହପ୍-ସୁଟ୍ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହା ପ୍ରଥମେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଭାରତରେ ଚାଷ କରାଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ହେତୁ ଏହାକୁ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ | ଏହି କାରଣରୁ କୃଷକମାନେ ଏହାର ଚାଷ ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ। ଆଜି ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଏହାର ଚାହିଦା ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ। ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ କିଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଅର୍ଡର କରିବାକୁ ପଡିବ | ତୁମର ଅର୍ଡର ରଖିବା ପରେ ଏହା ପଠାଯାଏ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଜାଣିଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ | ଏହି ସୂଚନାକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଆପଣଙ୍କର ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଅଂଶୀଦାର କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

21 September 2021

share

No comments

Ask any questions related to crops

Ask questions
Call our customer care for more details
Take farm advice

Ask Help