Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଧାନରେ କାନ ଦେବା ସମୟରେ ସାର ଯୋଗାଣ |

ଧାନରେ କାନ ଦେବା ସମୟରେ ସାର ଯୋଗାଣ |

लेखक - Lohit Baisla | 25/8/2020

ଧାନରେ କାନ ଗଠନ ସମୟରେ ସଠିକ୍ ପରିମାଣର ସାର ଯୋଗାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ସଠିକ୍ ପରିମାଣର ସାର ବ୍ୟବହାର କରି କୃଷକମାନେ ଉଚ୍ଚମାନର ଫସଲ ପାଆନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ଧାନ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ କାନଫୁଲ ତିଆରି ସମୟରେ ସାର କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ସେ ନେଇ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି , ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱକୁ ଦୂର କରିବ |

ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍

କାନଫୁଲ ସମୟରେ ନାଇଟ୍ରୋଜେନର ବ୍ୟବହାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହା ଅମଳ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହିତ ଶସ୍ୟର ଗୁଣରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ | ଏକର ଜମିରେ 25-30 କିଲୋଗ୍ରାମ ୟୁରିଆ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

ଫସଫରସ୍ |

ଯେତେବେଳେ ଧାନରେ କାନଫୁଲ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ଓଜନ ବ starts ିବାକୁ ଲାଗେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଦୁର୍ବଳ, ତେବେ ସେଗୁଡିକ ଭାଙ୍ଗିବାର ଭୟ ଅଛି | ଧାନ ଗଛକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଫସଫରସ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

ପୋଟାଶ୍ |

କାନଫୁଲ ତିଆରି କରିବା ସମୟରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ପୋଟାଶ୍ ସହିତ ସ୍ପ୍ରେ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ଧାନ ଗୁଣ୍ଡର ଗୁଣରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ ଏବଂ ଶସ୍ୟର ଓଜନ ମଧ୍ୟ ବ increases ାଏ | ଅନେକ ଥର ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଧାନର ଶସ୍ୟ ଭିତରରୁ ଖାଲି ରହିଥାଏ | ଏହି ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ପୋଟାଶ୍ ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ଯଦି କାନଫୁଲ ତିଆରି କରିବା ସମୟରେ ପୋଟାଶ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଏ, ତେବେ ଶସ୍ୟ ଭରିଯାଏ ଏବଂ ଶସ୍ୟର ଫାଙ୍କା ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯାଏ |

ଫସଫରସ୍ ଏବଂ ପୋଟାଶ୍ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଦ୍ରବୀଭୂତ 00:52:34, ଯେଉଁଥିରେ ଫସଫରସ୍ ଏବଂ ପୋଟାଶ୍ ଉପଲବ୍ଧ, ଏକର ପିଛା 1 କିଲୋଗ୍ରାମ 200 ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଇପାରିବ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସାରଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ ଧାନର ଭଲ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନେ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରିବା ସହିତ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରିବା ଉଚିତ୍ | ଯାହାଫଳରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପାରିବେ, ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମ ସହ ଜଡିତ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରନ୍ତୁ |

0 लाइक और 0 कमेंट
संबंधित वीडियो -
दीमक से बचाएं धान की फसल
दीमक से बचाएं धान की फसल

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook