Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଧାନ ଫସଲରେ ତୃଣକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ |

ଧାନ ଫସଲରେ ତୃଣକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 11/5/2020

ଧାନ ହେଉଛି ଭାରତର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଫସଲ | ଧାନ ଚାଷରେ, ମୃତ୍ତିକାର ଆର୍ଦ୍ରତା ହେତୁ ତୃଣକ ବୃଦ୍ଧି ଅଧିକ | ଭଲ ଅମଳ ପାଇଁ ତୃଣକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଜରୁରୀ | ବିସ୍ତୃତ ପତ୍ର , ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ପତ୍ର ଏବଂ ମୋଥା ପରିବାରର ତୃଣକ ମୁଖ୍ୟତ pad ଧାନ ଫସଲରେ ମିଳିଥାଏ | ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି, ଆପଣ ସେମାନଙ୍କୁ ସହଜରେ ପ୍ରତିରୋଧ କରିପାରିବେ |

ଧାନରେ ଘଟୁଥିବା ତୃଣକ: ମୁଖ୍ୟତ the ଧାନ ଫସଲରେ ବଣୁଆ ସାଭାନା, ବଣୁଆ କୋଡୋ, ଡବ୍ ଘାସ, ସାଭାଇ ଘାସ, ବାସି ଘାସ, ଭଙ୍ଗ୍ରାୟା, ଅମୃତଭଣ୍ଡା , ମହକୁଆ, ଷ୍ଟୋନକ୍ରପ୍ ଇତ୍ୟାଦି ବିପଦ ରହିଛି |

ତୃଣକରୁ କ୍ଷତି: କ୍ଷେତରେ ତୃଣକ ଉପସ୍ଥିତି ହେତୁ ମୁଖ୍ୟ ଫସଲର ଉତ୍ପାଦନ କମିଯାଏ | ଏହା ଅନେକ ରୋଗ ଏବଂ ପୋକର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବ increases ାଇଥାଏ | ଅନେକ ତୃଣକ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଫସଲର ଗୁଣ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ |

ତୃଣକ କ୍ଷେତରେ ବ growing ିବା ପାଇଁ ରୋକିବା ପାଇଁ କିଛି ଉପାୟ |

  • ରବି ଫସଲ ଅମଳ କରିବା ପରେ କ୍ଷେତରେ ଗଭୀର ହଳ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି କାରଣରୁ, ଏହାର ମଞ୍ଜି ଏବଂ ଚେର ଆସେ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରେ ଜଳି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ |

  • ପ୍ରତିରୋପଣର 20 ଦିନ ପରେ, ତୃଣକକୁ ହାତରେ ହଟାଇବା ଉଚିତ୍ |

  • ସେଗୁଡିକ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ପଦ୍ଧତି ଯଥା ସ୍କ୍ରାପର୍, ଧାନ ତୃଣକ କିମ୍ବା କନୱିଡର୍ ଉପକରଣ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇପାରିବ |

  • ପ୍ରତିଷେଧକ ପ୍ରଣାଳୀ ଅର୍ଥାତ୍ ଉଚ୍ଚମାନର ମଞ୍ଜି, ଭଲ ପତିତ ଖତ କିମ୍ବା କମ୍ପୋଷ୍ଟ ଖତ, ଚାଷରେ ବ୍ୟବହୃତ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ସଫା କରିବା ଏବଂ ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଡ୍ରେନ୍ ସଫା କରିବା ମଧ୍ୟ ତୃଣକକୁ ରୋକିପାରେ |

ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ drugs ଷଧର ବ୍ୟବହାର |

  • ପ୍ରତିରୋପଣର 48 ରୁ 72 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଆର୍ଦ୍ର ମାଟିରେ ହେକ୍ଟର ପିଛା 30 ରୁ 40 କିଲୋଗ୍ରାମ ବୁଟାକ୍ଲୋର 5% କିମ୍ବା 15 କିଲୋଗ୍ରାମ ବେଣ୍ଟିଓକାର୍ବ 10% ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଦ୍ broad ାରା ବିଭିନ୍ନ ପତ୍ର ବିଶିଷ୍ଟ ଘାସ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇପାରିବ |

  • ପ୍ରତିରୋପଣର 2-3 ଦିନରେ ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ହେକ୍ଟର ଜମିରେ 1250 ମିଲି ମିଟର ପ୍ରତୀଲାଫ୍ଲୋର drug ଷଧ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ 200 ଗ୍ରାମ ପାଇରୋଜୋସୁଲଫୁରୁନ୍ ମଧ୍ୟ ସ୍ପ୍ରେ କରିପାରିବେ |

  • ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟର 20-25 ଦିନ ପରେ ହେକ୍ଟର ପ୍ରତି 625 g 2 କିମ୍ବା 4-D ସୋଡିୟମ୍ ଲୁଣ ପ୍ରୟୋଗ କରି ବ୍ରଡଲିଫ୍ ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook