Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଧାନ ଫସଲର ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପରିଚାଳନା |

ଧାନ ଫସଲର ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପରିଚାଳନା |

लेखक - Soumya Priyam | 6/7/2020

ଧାନ ଆମ ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ଫସଲ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ | ପାହାଡ ଏବଂ ବନ୍ଧ୍ୟା ଅଞ୍ଚଳ ବ୍ୟତୀତ ଏହା ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ସଫଳତାର ସହିତ ଚାଷ କରାଯାଏ | ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର କୀଟନାଶକ ଯୋଗୁଁ ଧାନ ଫସଲର କ୍ଷତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଫସଲକୁ କୀଟନାଶକରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକ ଏବଂ ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଉପାୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ଧାନ ଫସଲରେ କିଛି ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ |

  • କୁର୍ମୁଲା କୀଟ: ଏହି କୀଟ ଜଳସେଚିତ ଧାନରେ ହୁଏ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଏହି କୀଟନାଶକ ଯୋଗୁଁ ଅଣଜଳସେଚିତ ଧାନ ଫସଲ ବହୁତ କଷ୍ଟ ପାଉଛି | ଏହି ପ୍ରକାର କୀଟ ଉଦ୍ଭିଦର ମୂଳ ଖାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ହଳଦିଆ ହୋଇ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏହି କୀଟନାଶକ ଦ୍ୱାରା ଧାନ ଫସଲରେ 20 ରୁ 80 ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କ୍ଷେତରେ ଭଲ କ୍ଷୟ ହୋଇଥିବା ଗା cow ଗୋବର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଧାନ ଫସଲରେ 80 ମିଲି କ୍ଲୋରପିରିଫୋସ୍ 20 EC | ଏକ କିଲୋଗ୍ରାମ ପାଉଁଶ କିମ୍ବା ବାଲି ମିଶାଇ କ୍ଷେତର ମାଟିରେ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ |

  • ଷ୍ଟେମ୍ ବୋରର କୀଟ: ଆରମ୍ଭରେ, ଏହି କୀଟ ପତ୍ରକୁ କାମୁଡ଼େ ଏବଂ ଭିତରୁ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଧୀରେ ଧୀରେ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଡାଳ ଖାଇ, ସେଗୁଡିକ ଭିତରୁ ଖାଲି କରିଦିଏ | ଏହାର ଅତ୍ୟଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ କାନରେ କାନଫୁଲ ବାହାରି ନଥାଏ | ଏକର ଜମିରେ ଲିଟର ପାଣି ପିଛା 8 କିଲୋଗ୍ରାମ କାର୍ବୋଫୁରାନ୍ 3 ଗ୍ରାମ କିମ୍ବା କାର୍ଟୋପ୍ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରିଡ୍ 4 ଗ୍ରାମ କିମ୍ବା କ୍ଲୋରପିରିଫୋସ୍ 2 ମିଲି କିମ୍ବା ଆସେଫେଟ୍ 75 ସ୍ପ 2 ଗ୍ରାମ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ହିପ୍ସା: ଏହି କୀଟଗୁଡ଼ିକ ଉଦ୍ଭିଦ ପତ୍ରରେ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପତ୍ରରେ ଧଳା ରଙ୍ଗର ଗଠନ ହୁଏ | ଏହାଦ୍ୱାରା ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଶୁଖିଯାଏ | ଏହି ପୋକର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପ୍ରଭାବିତ ପତ୍ର ଏବଂ ଡାଳକୁ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ | ଏହି କୀଟନାଶକ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଧିକ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍ ସାର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ କ୍ଲୋରପିରିଫୋସ୍ କିମ୍ବା ମାଲାଥିଅନ୍ ନାମକ ଏକ drug ଷଧ ବ୍ୟବହାର କରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ଜୁସ୍ ଚୋବାଇଥିବା କୀଟ: ଧାନ ଫସଲରେ ମହୁ, ଥ୍ରିପ୍ ଇତ୍ୟାଦି ରସ ଚୋବାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ | ଏହି ପ୍ରକାରର କୀଟନାଶକ ଗଛର ପତ୍ରରୁ ସପ୍ ଚୋବାଇ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦିଏ | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ 10 ଲିଟର ପାଣିରେ 10 ମିଲି ମୋନୋକ୍ରୋଟୋଫୋସ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ | ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ml ୦ ମିଲି ଇମିଡାକ୍ଲୋପ୍ରିଡ୍ କିମ୍ବା ମିଥାଇଲ୍ ଡେମେଟନ୍ ସହିତ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ମଧ୍ୟ ଏହି ପୋକରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରେ |

  • ଗାନ୍ଧୀ ବଗ୍: ଧାନର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କୀଟ, ଏହି କୀଟ କ୍ଷେତରେ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ସୃଷ୍ଟି କରେ, ତେଣୁ ଏହାକୁ ଗାନ୍ଧିବଗ୍ କୁହାଯାଏ | Spray Malathion 50 EC, ଜଳ କିମ୍ବା Carbaryl 50 WP, ଜଳ liter କିମ୍ବା Acephate ପ୍ରତି 2 g ର liter ପ୍ରତି 1 ml 75 SP, ଜଳ liter କିମ୍ଵା ଆବଶ୍ୟକ ଭାବରେ ଏକର ପ୍ରତି 25 12 କୁ କେଜି ତରଳ ପଦାର୍ଥ ବିଛାଇବା Cobaryl କିମ୍ବା Malathion ଧୂଳି ପ୍ରତି 2 g। ଅଫ୍ ବାଲା ହାର

0 लाइक और 0 कमेंट
संबंधित वीडियो -
धान की सीधी बिजाई
धान की सीधी बिजाई

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook