Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଧାନ ବୁଣିବାର ବିଭିନ୍ନ ପଦ୍ଧତି |

ଧାନ ବୁଣିବାର ବିଭିନ୍ନ ପଦ୍ଧତି |

लेखक - Lohit Baisla | 1/6/2020

ଖରିଫ season ତୁରେ ଆମ ଦେଶରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରମୁଖ ଫସଲ ମଧ୍ୟରୁ ଧାନ | ଧାନକୁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଆଜି ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଏହାର ଚାଷର ବିଭିନ୍ନ ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

  • ସାଣ୍ଡା ପ୍ରଣାଳୀ ଦ୍ୱାରା ଧାନ ଚାଷ: ଏହି ପଦ୍ଧତି କୃଷକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ୍ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେଉଛି | ଏହି ଚାଷ ପ୍ରଣାଳୀ ସହିତ ଧାନର ଅମଳ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ | ଏହା ସହିତ ଅନେକ ରୋଗର ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦ ଗୁଡ଼ିକର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ | ଯଦି ଆପଣ ସାନ୍ଦା ପଦ୍ଧତି ଦ୍ one ାରା ଗୋଟିଏ ବିଗ୍ କ୍ଷେତରେ ଚାଷ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ମାତ୍ର 2 ରୁ 3 କିଲୋଗ୍ରାମ ମଞ୍ଜି ଦରକାର | ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି ଅନ୍ୟ ପଦ୍ଧତି ଦ୍ cultiv ାରା ଚାଷ କରାଯାଏ , ସମାନ ଜମିରେ ପ୍ରାୟ 15 ରୁ 20 କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ |

  • SRI ପଦ୍ଧତି ଦ୍ P ାରା ଧାନ ଚାଷ : SRI ପଦ୍ଧତିକୁ ଇଣ୍ଟେନ୍ସିଭ୍ ସିଷ୍ଟମ୍, SRI ଏବଂ ମାଡାଗାସ୍କର ପଦ୍ଧତି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ପଦ୍ଧତି ଜଳର ଅଳ୍ପ ବ୍ୟବହାର ସହିତ ଧାନର ବହୁତ ଭଲ ଉତ୍ପାଦନ ଦେଇଥାଏ | ସାଧାରଣତ the ଧାନ କ୍ଷେତରେ ପାଣି ଭରିଥାଏ ଯେତେବେଳେ ଏହି ପଦ୍ଧତିରେ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ପରେ କ୍ଷେତକୁ ପାଣିରେ ଭରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | ଏହି ପଦ୍ଧତି ଦ୍ ac ାରା ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ ପାଇଁ 2 କିଲୋଗ୍ରାମ ମଞ୍ଜି ଆବଶ୍ୟକ | ପାରମ୍ପାରିକ ପଦ୍ଧତି ତୁଳନାରେ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରଣାଳୀ ଦ୍ cultiv ାରା ଚାଷ ହେଲେ ଧାନର ଅମଳ 2 ରୁ 3 ଗୁଣ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ |

  • ସିଧାସଳଖ ପଦ୍ଧତି ଦ୍ୱାରା ଧାନ ଚାଷ: ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବୁଣିବା ସମୟରେ ଚାଷୀମାନେ ନର୍ସରୀ ଖର୍ଚ୍ଚରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଥାନ୍ତି | ଏହି ଉପାୟରେ କୃଷକମାନେ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଭଲ ଫସଲ ପାଇପାରିବେ | ଏହା ସହିତ କ୍ଷେତ ଚାଷ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋପଣର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ଯଦି ଆପଣ କଠିନ ଧାନ ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଏକର ଜମିରେ 12 ରୁ 14 କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ | ଏହି ପରିମାଣରେ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର ଶସ୍ୟ ଚାଷ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 10 ରୁ 12 କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନ ଏବଂ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଧାନ କିସମ ପାଇଁ 8 ରୁ 10 କିଲୋଗ୍ରାମ ଆବଶ୍ୟକ |

  • ପାରମ୍ପାରିକ ପଦ୍ଧତି ଦ୍ୱାରା ଧାନ ଚାଷ: ଉଭୟ ପଦ୍ଧତି ଏବଂ ଶ୍ରମ ପାରମ୍ପାରିକ ପଦ୍ଧତି ଦ୍ୱାରା ଚାଷରେ ଅଧିକ ଜଡିତ | ପାରମ୍ପାରିକ ପଦ୍ଧତି ଅପେକ୍ଷା ଧାନ ପ୍ରତିରୋପଣ ପାଇଁ ଅଧିକ ଜଳ ଆବଶ୍ୟକ | ପ୍ରତିରୋପଣ ପରେ ମଧ୍ୟ କ୍ଷେତରେ ପାଣି ଲଗାଇବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହା ଦ୍ plant ାରା ଉଦ୍ଭିଦ କ୍ଷୟ ଏବଂ ଅନେକ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବ .ିଥାଏ |

0 लाइक और 0 कमेंट
संबंधित वीडियो -
धान की सीधी बिजाई
धान की सीधी बिजाई

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook