Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଡିସ୍କ ହରୋ: ଏକ ଆଧୁନିକ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ର ଯାହା କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସହଜ କରିଥାଏ |

ଡିସ୍କ ହରୋ: ଏକ ଆଧୁନିକ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ର ଯାହା କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସହଜ କରିଥାଏ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 18/6/2021

ପନିପରିବା, medic ଷଧୀୟ ଉଦ୍ଭିଦ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କ crop ଣସି ଫସଲ, ଚାଷ ପାଇଁ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ | ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି, କ୍ଷେତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାବେଳେ ଷଣ୍ and ଏବଂ ଦେଶ ହଳ କ୍ଷେତକୁ ହଳ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା | ସମୟ ଗଡିବା ସହିତ କୃଷି କ ques ଶଳରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟୁଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଷଣ୍ and ଏବଂ ଦେଶ ହଳ ସହିତ କ୍ଷେତ ହଳ କରିବାର ପରମ୍ପରା ପ୍ରାୟ ଶେଷ ହେଉଛି | ସମୟ ବଦଳିବା ସହିତ, ଡିସ୍କ ହରୋ ସ୍ୱଦେଶୀ ହଳ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି | ଡିସ୍କ ହରୋ କ୍ଷେତରେ ହଳ କରିବାରେ ଉଭୟ ଶ୍ରମ ଏବଂ ସମୟ ସଞ୍ଚୟ କରେ | ଆସନ୍ତୁ ଡିସ୍କ ହାରୋ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଭିତରକୁ ଯିବା |

ଡିସ୍କ ହାରୋ କ’ଣ?

  • ଏହା ଏକ ଆଧୁନିକ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ର ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ କ୍ଷେତକୁ ସହଜରେ ହଳ କରାଯାଇପାରିବ |

  • କ୍ଷେତ ହଳ କରିବା ବ୍ୟତୀତ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଡିସ୍କ ହରୋ ସହିତ କରାଯାଇପାରିବ | ଏଥିମଧ୍ୟରେ ମାଟି ବୁଲାଇବା, ମାଟି ଭଜା ହେବା ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ସେଠାରେ କେତେ ପ୍ରକାରର ଡିସ୍କ ହରୋ ଅଛି?

ମୁଖ୍ୟତ two ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ଡିସ୍କ ହରୋ ଅଛି | ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ପଶୁ ଚାଳିତ ଡିସ୍କ ହାରୋ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ଟ୍ରାକ୍ଟର ଚାଳିତ ଡିସ୍କ ହାରୋ |

  • ପଶୁ ଚାଳିତ ଡିସ୍କ ହାରୋ: ଏହି ପ୍ରକାର ଡିସ୍କ ହାରୋ ପଶୁମାନଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଚାଳିତ | ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟରେ କମ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି |

  • ଟ୍ରାକ୍ଟର ଚାଳିତ ଡିସ୍କ ହାରୋ: ଏହି ପ୍ରକାର ଡିସ୍କ ହାରୋ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ | ପଶୁ ଚାଳିତ ଡିସ୍କ ହରୋ ଅପେକ୍ଷା ଏହା ଆକାରରେ ବଡ଼ | ଏହା ସହିତ ଭାରୀ ମାଟିର ହଳ କରିବା ମଧ୍ୟ ସହଜରେ କରାଯାଇପାରିବ |

ଏକ ଡିସ୍କ ହାରୋ ର ସୁବିଧା କ’ଣ?

  • ଏହାର ବ୍ୟବହାର ସହିତ କ୍ଷେତରେ ହଳ କରିବା ସହଜରେ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ବିଭିନ୍ନ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ସମୟ ସଞ୍ଚୟ ହୁଏ |

  • ଶ୍ରମ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇଛି |

  • ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ କ୍ଷେତର ମାଟି ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରିବା, ମାଟି ବୁଲାଇବା, କ୍ଷେତରେ ବାହାରୁଥିବା ତୃଣକକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା, ବଡ଼ ମାଟି ଖଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବା, ତୃଣକ କାଟିବା ଏବଂ ମାଟିରେ ମିଶାଇବା ଇତ୍ୟାଦି କାର୍ଯ୍ୟ ସହଜରେ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ଡିସ୍କ ହାରୋ 3 ପଏଣ୍ଟ ଲିଙ୍କେଜ୍ ସହିତ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ମାଟି ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ଗଭୀରତାରେ ହଳ କରାଯାଇପାରେ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ଷେତରେ ଥିବା ଟ୍ରାକ୍ଟରଗୁଡ଼ିକ ଡିଜେଲ ପରିବର୍ତ୍ତେ ସିଏନଜିରେ ଚାଲିବ | ଏଠାରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ଦ୍ other ାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ବିଭିନ୍ନ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ସହଜରେ କରିପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | ପଶୁପାଳନ ଏବଂ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
इस विधि से करें सिंचाई, होगी पानी की बचत

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook