Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଡାଳିମ୍ବରେ ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି |

ଡାଳିମ୍ବରେ ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 26/7/2020

ଡାଳିମ୍ବରେ ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ | ଏହି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଯୋଗୁଁ ଡାକ୍ତରମାନେ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ରୋଗରେ ଡାଳିମ୍ବ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି | ଆପଣ ତଥାପି ଆମ୍ଭର ପୋଷ୍ଟ ଉପକାରୀତା ଅଜଣା ଅଟନ୍ତି, ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ପାଇଁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଡାଳିମ୍ବରେ ଥିବା ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ କ time ଣସି ସମୟ ନଷ୍ଟ ନକରି |

ଡାଳିମ୍ବରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ |

ଏଥିରେ ଫାଇବର, କ୍ୟାଲସିୟମ, ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ଭିଟାମିନ୍ ଡି, ଭିଟାମିନ୍ ବି -12, ଆଇରନ୍, ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଫୋଲିକ୍ ଏସିଡ୍ , କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ଓମେଗା -6 ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ |

ଡାଳିମ୍ବ ଖାଇବାର ଲାଭ |

  • ରକ୍ତହୀନତାରୁ ମୁକ୍ତି: ଲ iron ହର ପ୍ରଚୁରତା ହେତୁ ଡାକ୍ତର ପ୍ରଥମେ ଡାଳିମ୍ବ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି ଯେପରିକି ରକ୍ତହୀନତା ଯଥା ରକ୍ତହୀନତା | ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଲ iron ହ କେବଳ ଆମ ଶରୀରରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୁଏ ନାହିଁ, ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ମଧ୍ୟ ବ increase ିଥାଏ | ଏହାର ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ରକ୍ତରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନର ପରିମାଣ ବ increases ିଯାଏ ଏବଂ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ମଧ୍ୟ ସୁରୁଖୁରୁରେ ହୁଏ |

  • ସ୍ମୃତିର ବୃଦ୍ଧି: ଏହାର ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାର ଅଲଜାଇମର ରୋଗରେ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହିତ ସ୍ମୃତିର ଉନ୍ନତି କରିଥାଏ |

  • ହୃଦ୍‌ରୋଗ: କେତେକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିଦିନ ଡାଳିମ୍ବ ରସ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦ୍‌ରୋଗର ଆଶଙ୍କା 29 ପ୍ରତିଶତ କମିଯାଏ | ଏଥିରେ ଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଆମ ରକ୍ତ ଧମନୀକୁ ସଫା କରିଥାଏ ଏବଂ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ |

  • କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ: ଡାଳିମ୍ବ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧିରେ ରୋକିଥାଏ | ଏହା ରକ୍ତ ଧମନୀରେ ଅବରୋଧ ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ |

  • କର୍କଟ: ଡାଳିମ୍ବ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା କିଛି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଥିରେ ଏଲାଗିଟାନିନିନ ଏବଂ ଗାଲୋଟାନିନ ନାମକ ଦୁଇଟି ପଲିଫେନୋଲ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା କର୍କଟ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଟ୍ୟୁମରର ବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଏଥି ସହିତ, ଅନ୍ୟ କେତେକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଥିରେ ଥିବା କର୍କଟ ବିରୋଧୀ ଗୁଣଗୁଡିକ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରୋ-କର୍କଟ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ।

  • ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି: ଏଥିରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଆମ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବ improve ାଇଥାଏ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଡାଳିମ୍ବରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି | ଏଥିରେ ମଧୁମେହ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ଉତ୍ତମ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ସହାୟକ , ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ଚର୍ମ ରୋଗରେ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ, ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଲେଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ, ଏହି ସୂଚନା ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ବିସ୍ତାର କରନ୍ତୁ |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook