Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଚିଲି ଗଛରେ ମିଳୁଥିବା କିଛି ପ୍ରମୁଖ କୀଟ, ସେମାନଙ୍କୁ ଏହିପରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ |

ଚିଲି ଗଛରେ ମିଳୁଥିବା କିଛି ପ୍ରମୁଖ କୀଟ, ସେମାନଙ୍କୁ ଏହିପରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 20/7/2021

ଏପରି ଅନେକ କୀଟନାଶକ ଅଛି ଯାହାର ସଂକ୍ରମଣ ଚିଲି ଫସଲରେ ବହୁ କ୍ଷତି ଘଟାଏ | ଯେଉଁଥିରେ ଫଳ ବୋରର କୀଟ, ଥ୍ରିପ୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶୋଷୁଥିବା କୀଟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ସଠିକ୍ ସୂଚନା ଅଭାବରୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ | ଆସନ୍ତୁ, ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ, ଚିଲି ଫସଲରେ ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକ ଦ୍ control ାରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପାଇବା |

କିଛି ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ |

  • ପତ୍ର ଟନେଲ କୀଟ: ଏହାକୁ ପତ୍ର ଖଣି କୀଟ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି କୀଟନାଶକ ପ୍ରଥମେ କୋମଳ ପତ୍ରର ସବୁଜ ପଦାର୍ଥକୁ ଛଡ଼ାଇ ଖାଏ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବଙ୍କା ଟନେଲଗୁଡିକ ପତ୍ରରେ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହି କୀଟନାଶକ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ସହିତ ପତ୍ର ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ପଡ଼େ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ଏକର ଜମିରେ 150 ଲିଟର ପାଣି 50 ମିଲି ଗ୍ରାମୀଣ କଟର ମିଶ୍ରଣ କରି ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ml ୦ ମିଲି ଇମିଡାକ୍ଲୋପ୍ରିଡ୍ ମିଶାଇ ମଧ୍ୟ ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଇପାରେ |

  • ଥ୍ରିପ୍ସ: ଏହାକୁ ତେଲ କୀଟ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି କୀଟପତଙ୍ଗ ପତ୍ରର ପତ୍ର ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦର ଅନ୍ୟ କୋମଳ ଅଂଶକୁ ଚୋବାଇଥାଏ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଉପରକୁ ବୁଲିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏହି ରୋଗ ଆଗକୁ ବ plant ଼ିବା ସହିତ ଉଦ୍ଭିଦ ବୃଦ୍ଧି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ। ଥ୍ରିପ୍ସର ସଂକ୍ରମଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ଇମିଡାକ୍ଲୋପ୍ରିଡ୍ @ 1 ମିଲି ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ଫଳ ବୋରର କୀଟ: ଏହି କୀଟନାଶକ ପତ୍ର ଏବଂ ଫଳକୁ ବିଦ୍ଧ କରି ଫସଲକୁ ବହୁତ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ | 10 ଲିଟର ପାଣିରେ ଫ୍ଲୁବାଣ୍ଡିଆମାଇଡ୍ 20 WDG @ 6 ଗ୍ରାମ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି କୀଟରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରେ |

  • ହ୍ White ାଇଟଫ୍ଲାଇ: ଏହି ମାଛିମାନେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଚୋପାକୁ ଚୋବାଇ ଦୁର୍ବଳ କରିଦିଅନ୍ତି | ଯାହା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରେ | ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦ କମ୍ ଫୁଲ ଏବଂ ଫଳ ଉତ୍ପାଦନ କରନ୍ତି | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ପ୍ରୋଫାନୋଫୋସ୍ ml ୦ ମିଲି କିମ୍ବା ଟ୍ରାଇଜୋଫୋସ୍ ml। Ml ମିଲି ସ୍ପ୍ରେ ନିଅନ୍ତୁ | ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ଏହି drugs ଷଧଗୁଡିକୁ 15 ଦିନ ବ୍ୟବଧାନରେ 2 ରୁ 3 ଥର ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ ଚିଲି ଗଛର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା medicines ଷଧଗୁଡିକ ଗ୍ରହଣ କରି ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକରୁ ଚିଲି ଉଦ୍ଭିଦକୁ ସହଜରେ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ତେବେ ଦୟାକରି ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଏହି ସୂଚନା ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିପାରିବ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
मिर्च के पौधों में लगने वाले कुछ प्रमुख रोग
मिर्च के पौधों में लगने वाले कुछ प्रमुख रोग
संबंधित वीडियो -
मिर्च की फसल में जड़ गलन रोग

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook