Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଚିଲି ଗଛର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ |

ଚିଲି ଗଛର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ |

लेखक - Soumya Priyam | 24/5/2021

ଉତ୍କଳ ରୋଗ, ଭବଟିଆ ରୋଗ, ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅଙ୍ଗ ରୋଗ, କୁକଡା ରୋଗ, ଷ୍ଟେମ୍ ରଟ୍ ରୋଗ, ଓଦା ପୋକ ରୋଗ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ରୋଗ ହେତୁ ଚିଲି ଫସଲରେ ବହୁ କ୍ଷତି ଘଟିଥାଏ। ଚିଲି ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ, ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆସନ୍ତୁ ଚିଲି ଉଦ୍ଭିଦ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

ଚିଲି ଗଛର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ |

  • ଓଦା ପୋକ ରୋଗ: ଛୋଟ ରୋଗରେ ଏହି ରୋଗ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ର ହଳଦିଆ ହେବାରେ ଲାଗେ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ପତ୍ରରେ ଧଳା ଦାଗ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ | ଏହି ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 20 ଗ୍ରାମ ଦ୍ରବଣୀୟ ସଲଫର ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ | ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, 15 ଦିନ ପରେ ପୁନର୍ବାର ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ଭବୁଟିଆ ରୋଗ: ଏହି ରୋଗକୁ ପାଉଡର ଫଙ୍ଗସ୍ ରୋଗ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ରୋଗର ଗ୍ରୀଷ୍ମ season ତୁରେ ଅଧିକ ହୁଏ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ରରେ ଧଳା ପାଉଡର ପରି ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ଆଗକୁ ବ, ଼ିବା ସହିତ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ହଳଦିଆ ହୋଇ ଶୁଖିଯାଏ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧିକୁ ଅଟକାଇଥାଏ | ଏହି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ 25 ଲିଟର ପାଣିରେ 25 ଗ୍ରାମ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଫୁଲ୍ ଷ୍ଟପ୍ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ |

  • ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବ୍ଲାଇଟ୍ ରୋଗ: ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ରରେ ଛୋଟ କଳା ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ | ରୋଗ ଅଗ୍ରଗତି କଲାବେଳେ ଏହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ରିଙ୍ଗ ପରି ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହି ରୋଗକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ କ୍ଷେତରୁ ବାହାର କରି ନଷ୍ଟ କର | ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ, ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ମଞ୍ଜିରେ 2 ଗ୍ରାମ କ୍ୟାପଟାନ୍ 75 w.p. ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ | ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କର | ଯଦି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏକର ଜମିରେ 1 କିଲୋଗ୍ରାମ ମନକୋଜେବ୍ 75 WP ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ | ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • କାକୁଡି ରୋଗ: ଏହି ରୋଗକୁ ପତ୍ର ଟ୍ୱିଷ୍ଟ୍ ରୋଗ ଏବଂ ପତ୍ର କାର୍ଲ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଭାଇରସ୍ ବ୍ୟତୀତ ଥ୍ରିପ୍ସ ଏବଂ ମାଇଟ୍ ପରି କୀଟପତଙ୍ଗ ସହିତ ପାଣିପାଗର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗ ହୁଏ | ଏହି ରୋଗରେ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଉପର କିମ୍ବା ତଳକୁ ବୁଲିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏହି ରୋଗକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ରୋଗମୁକ୍ତ ପ୍ରମାଣିତ ମଞ୍ଜି ବାଛନ୍ତୁ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକୁ ନଷ୍ଟ କର | ଥ୍ରିପ୍ସ କାରଣରୁ ପତ୍ର କର୍ଲିଙ୍ଗ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 30 ମିଲି ଟ୍ରାଇଜୋଫୋସ୍ 40 EC ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ | ମିଶ୍ରଣ କରି ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ | ମାଇଟ୍ କାରଣରୁ ପତ୍ର ବୁଲିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ, ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 40 ମିଲି ପ୍ରପର୍ଜିଟ୍ 57% ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ଷ୍ଟେମ୍ ପୋକ ରୋଗ: ଯେତେବେଳେ ଏହି ରୋଗ ହୁଏ, ଭୂମି ପୃଷ୍ଠରେ ଲାଗିଥିବା ଡାଳ ନରମ ହୋଇଯାଏ | କିଛି ସମୟ ପରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଷ୍ଟେମ୍ କ୍ଷୟ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା | ଏହି ରୋଗ ଆଗକୁ ବ, ଼ିବା ସହିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ଶୁଖିଯାଏ ଏବଂ ଖସିଯାଏ | ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ, ଚିଲି ନର୍ସରୀରେ ସଠିକ୍ ଡ୍ରେନେଜ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରନ୍ତୁ | ବିହନ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ କାର୍ବେଣ୍ଡାଜିମ୍ @ କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି g ୦ ଗ୍ରାମ୍ ସହିତ ବିହନ ବୁଣନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 2 ଗ୍ରାମ କ୍ୟାପଟନ୍ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ଚିଲି ଫସଲକୁ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
मिर्च की पत्तियों के मुड़ने का कारण एवं बचाव

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook