Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ବର୍ଷା these ତୁରେ ଏହି କୀଟନାଶକରୁ ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡ ଫସଲ ସଞ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ |

ବର୍ଷା these ତୁରେ ଏହି କୀଟନାଶକରୁ ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡ ଫସଲ ସଞ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 27/7/2020

ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡ ଫସଲ ମଧ୍ୟ ବର୍ଷା the ତୁରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଭଲ ଆୟ ଦେଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ କଟୁରୀର କୀଟ ଆପଣଙ୍କ ଆୟକୁ କ୍ଷତିରେ ପରିଣତ କରିପାରେ | ତିକ୍ତ କଦଳୀ ଚାଷରେ କୀଟପତଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ, ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ |

ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ :

  • ଫଳ ବିଦ୍ଧିବା / ବିଦ୍ଧ କରିବା କୀଟ: ଏହି ପ୍ରକାରର କୀଟମାନେ ଫଳକୁ ବିଦ୍ଧ କରି ଭିତରରୁ ଖାଆନ୍ତି | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡର ଫଳର ଗୁଣ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ 500 ମିଲି କାର୍ବୋସୁଲଫାନ୍ କିମ୍ବା ମାଲାଥିଅନ୍ 50 ଇସି ମିଶ୍ରଣ କରି ଏକର ପିଛା 240 ରୁ 320 ଲିଟର ପାଣି ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, କିଛି ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ 2-3-sp ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଇପାରିବ |

  • କୀଟନାଶକ ଚୋବାଇବା: ଏହି ପ୍ରକାରର କୀଟ ଉଦ୍ଭିଦର ପତ୍ରର ଚୋପାକୁ ଚୋବାଇଥାଏ | ଫଳସ୍ୱରୂପ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ହଳଦିଆ ହୋଇ ଶୁଖିଯାଏ | ଯଦି ଏହି କୀଟନାଶକ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନହୁଏ, ତେବେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ | ଏହି କୀଟନାଶକରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ନିମ୍ ତେଲ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଡାଇମେଥୋଏଟ୍ ନାମକ ଏକ medicine ଷଧ ମଧ୍ୟ ସ୍ପ୍ରେ କରିପାରିବେ |

  • ଲାଲ୍ କୀଟ: ଏହି ପ୍ରକାର କୀଟ ଉଦ୍ଭିଦର ଚେରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଚେର ସହିତ, ଏହି କୀଟପତଙ୍ଗମାନେ ଭୂମି ସହିତ ଲାଗିଥିବା ପତ୍ର ଏବଂ ଫଳ ମଧ୍ୟ ଖାଇଥା’ନ୍ତି | ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଉଦ୍ଭିଦ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଅମଳ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଗଭୀର ଭାବରେ ହଳ କରନ୍ତୁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମାଟିରେ ଉପସ୍ଥିତ କୀଟନାଶକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ | ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 2 ମିଲି ଡାଇମେଥୋଏଟ୍ 30% EC ସହିତ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, 8 ରୁ 10 ଦିନ ପରେ, ପୁନର୍ବାର ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଇପାରେ |

ଏହିପରି ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଲାଇକ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମ ସହ ଜଡିତ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରନ୍ତୁ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
करैला:सफेद मक्खी/ रस-चूसक कीट
करैला:सफेद मक्खी/ रस-चूसक कीट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook