Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ବର୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନର ସମ୍ଭାବନା |

ବର୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନର ସମ୍ଭାବନା |

लेखक - Soumya Priyam | 27/8/2020

ଅଗଷ୍ଟ 27: ପୂର୍ବ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିଦର୍ଭ ଏବଂ ଛତିଶଗଡର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ଓ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହା ସହିତ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ | ଜାମ୍ମୁ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ଦିଲ୍ଲୀ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, h ାଡଖଣ୍ଡ, ଉପ-ହିମାଳୟ ଅଞ୍ଚଳ, ସିକ୍କିମ ଏବଂ ଓଡିଶାର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ଦିଲ୍ଲୀ, ପୂର୍ବ ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିଦର୍ଭ, ଛତିଶଗଡ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, ନାଗୁଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ତ୍ରିପୁରା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରେ | ପ୍ରବଳ ପବନ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଏବଂ ଓଡିଶା-ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଉପକୂଳ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ-ପୂର୍ବ ଆରବ ସାଗର ଏବଂ ଉତ୍ତର ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଗତି କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ | ପବନର ବେଗ 45-55 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ | ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଦ୍ୟମ ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଅଗଷ୍ଟ 28: ପୂର୍ବ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ପୂର୍ବ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳ, ରାଜସ୍ଥାନର ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିଦର୍ଭ ଏବଂ ଛତିଶଗଡ ଉପରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ଦିଲ୍ଲୀ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳ, ରାଜସ୍ଥାନର ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, ଗୁଜୁରାଟ, କୋଣାର୍କ ଏବଂ ଗୋଆ ଉପରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ସହିତ ବଜ୍ରପାତ ହୋଇପାରେ। ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଆରବ ସାଗରରେ ପ୍ରବଳ ପବନର ବେଗ 45-55 କିଲୋମିଟରରେ ପହଞ୍ଚିବା ସମ୍ଭାବନା | ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଦ୍ୟମ ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।


ଅଗଷ୍ଟ 29: ପୂର୍ବ ରାଜସ୍ଥାନ, ପଶ୍ଚିମ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟ ଉପରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ହରିୟାଣା, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ଦିଲ୍ଲୀ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ଥାନ, ପୂର୍ବ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, କୋଙ୍କଣ ଏବଂ ଗୋଆ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ। ରାଜସ୍ଥାନର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ସହିତ ବଜ୍ରପାତ ମଧ୍ୟ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ। ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଆରବ ସାଗର ଉପରେ 45-55 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପ୍ରବଳ ପବନର ବେଗ ସମ୍ଭାବନା | ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।
ସ es ଜନ୍ୟ: IMD

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook