Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ବର୍ସିମର ଉନ୍ନତ କିସମ |

ବର୍ସିମର ଉନ୍ନତ କିସମ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 22/12/2020

ପଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ପାଇବା ପାଇଁ ବର୍ସିମ୍ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହା ତାପମାତ୍ରା ଜଳବାୟୁରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହାକୁ ଚାଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା କିସମଗୁଡିକ ଚାଷ କରି, ଆପଣ ବର୍ସିମର ଭଲ ଅମଳ ପାଇବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ |

କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମ |

  • ପୁସା ମିଳିତ: ଏହି ବିବିଧତା ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ସ୍ଥାନରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହାର ଫୁଲର ଆକାର ବଡ଼ | 36 ଟନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକର ଜମିରେ ସବୁଜ ଚାରା ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଏ |

  • ବୁନ୍: ଉତ୍ତର ଭାରତର ରାଜ୍ୟରେ ଏହି କିସମର ଚାଷ ଅଧିକ କରାଯାଇଥାଏ | ଫସଲ ବୁଣିବା ପରେ ଏହାକୁ to ରୁ times ଥର ଅମଳ କରାଯାଇପାରିବ | ଏକର ଚାଷ ଜମିରେ 32 ରୁ 40 ଟନ୍ ସବୁଜ ଚାରା |

  • ଜବାହର ବାର୍ସିମ୍ :: ବର୍ଷା ଏବଂ ଶୀତ season ତୁରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଏହା ଅନ୍ୟତମ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଉଚ୍ଚତା 1 ରୁ 1.5 ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ | ପ୍ରଥମ ଅମଳ ପ୍ରତିରୋପଣର ପ୍ରାୟ 40 ରୁ 50 ଦିନ ପରେ କରାଯାଇପାରିବ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅମଳ ଏକର ଜମିରେ ପ୍ରାୟ 7 ଟନ୍ ଅମଳ କରେ |

  • BL 42: ଏହି କିସମ ଶୀତଦିନେ ଏବଂ ଗ୍ରୀଷ୍ମ season ତୁରେ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଇପାରେ | ଏହି କିସମ ଶୀଘ୍ର ଅମଳ ପାଇବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ବିହନ ବୁଣିବାର 40 ଦିନ ପରେ ପ୍ରଥମେ ଅମଳ କରାଯାଇପାରିବ | ସବୁଜ ଚାରା ଏକର ଜମିରେ 52 ଟନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅମଳ କରେ |

  • JHB 146: ଏହି ବିବିଧତା ବୁନ୍ଦେଲଖଣ୍ଡ ବାର୍ସିମ୍ 2 ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି କିସମର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ 20 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ | 45-50 ଦିନ ବୁଣିବା ପରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଅମଳ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅମଳ ଏକର ଜମିରେ ପ୍ରାୟ 8 ଟନ୍ ଅମଳ କରେ | ଏହାକୁ to ରୁ times ଥର ଅମଳ କରାଯାଇପାରିବ |

ଏହି କିସମ ବ୍ୟତୀତ, ଭାରତରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କିସମର ବିର୍ସମ୍ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରଗୁଡିକ BL1, Mescawi, BL10, JHTB 146, BB3, Jawahar Barseem 2, HFB 600, Pusa Gant, Khadravi, BAT-678, Type 529, ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ବର୍ସିମ ଚାଷ ପୂର୍ବରୁ, ବିହନ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ବିହନ ବୁଣିବାର ସଠିକ୍ ଉପାୟ ଏଠାରୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ |

  • ଏଠାରୁ ବର୍ସିମ ଚାଷ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ବର୍ସିମ ଚାଷ ସହିତ ଜଡିତ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାରନ୍ତୁ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
बरसीम की खेती की सम्पूर्ण जानकारी
बरसीम की खेती की सम्पूर्ण जानकारी
संबंधित वीडियो -
बरसीम की खेती

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook