Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ବିଦେଶୀ ପନିପରିବା ଚାଷ: ବଡ ରୋଜଗାରର ଏକ ମାଧ୍ୟମ |

ବିଦେଶୀ ପନିପରିବା ଚାଷ: ବଡ ରୋଜଗାରର ଏକ ମାଧ୍ୟମ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 17/5/2021

ପାରମ୍ପାରିକ ଫସଲରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇ ନୂତନ ଫସଲ ଚାଷ ପ୍ରତି କୃଷକମାନେ ଆକର୍ଷିତ ହେଉଛନ୍ତି। ବିଦେଶୀ ପନିପରିବା ଚାଷରୁ ବିପୁଳ ରୋଜଗାର ହେତୁ ଆଜିକାଲି ଅନେକ କୃଷକ ବିଦେଶୀ ପନିପରିବା ଚାଷ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି | ବିଦେଶୀ ପନିପରିବା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଏବଂ ହୋଟେଲରେ ସେମାନଙ୍କର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି | ତଥାପି, ଏହି ପନିପରିବାଗୁଡିକ ପାରମ୍ପାରିକ ଫସଲ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଯତ୍ନ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ପରିବର୍ତ୍ତିତ ସମୟ ସହିତ, ଯଦି ଆପଣ ପାରମ୍ପାରିକ ଫସଲ ବଦଳରେ ବିଦେଶୀ ପନିପରିବା ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏଠାରୁ ଏହା ସହ ଜଡିତ କିଛି ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

କେଉଁ ବିଦେଶୀ ପନିପରିବା ଚାହିଦା ବ? ୁଛି?

ଆଜିକାଲି ବ୍ରୋକୋଲି, ରଙ୍ଗୀନ ଚାଇନିଜ୍ କୋବି, ନାଲି ଏବଂ ହଳଦିଆ କ୍ୟାପସିକମ୍, ସାଲାମି, ପୋଖୋଇ, ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର, ଲେଥୁସ୍, କାଲେ, ଚେରି ଟମାଟୋ, ବ୍ରୁସେଲ୍ସ ସ୍ପ୍ରୁଟ୍, ଅସରପା ଇତ୍ୟାଦି ଚାହିଦା ଅଧିକ |

କିଛି ପ୍ରମୁଖ ବିଦେଶୀ ପନିପରିବା |

  • ବ୍ରୋକୋଲି: ଏହି କୋବି ପନିପରିବା ବର୍ଗରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ଫୁଲ ଫୁଲକୋବି ପରି ଦେଖାଯାଏ | ଏହାର ଫୁଲ ସବୁଜ, ହଳଦିଆ ଏବଂ ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର | କିନ୍ତୁ ସବୁଜ ବ୍ରୋକୋଲି ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ | ନର୍ସରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମୟ ହେଉଛି ସେପ୍ଟେମ୍ବର-ଅକ୍ଟୋବର ମାସ | ମଧ୍ୟମ ଉଚ୍ଚତା ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଗଷ୍ଟ-ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ନର୍ସରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ | ମାର୍ଚ୍ଚ-ଏପ୍ରିଲରେ ଉଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତା ଅଞ୍ଚଳରେ ନର୍ସରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ଏହାର ଚାଷ ପାଇଁ, ଜ organic ବିକ ଖତରେ ଭରପୂର ବାଲୁକା ମାଟି ସର୍ବୋତ୍ତମ | ଏକର ଚାଷ ଜମିରେ ପ୍ରାୟ 5 ରୁ 6 ଟନ୍ ବ୍ରୋକୋଲି ଉତ୍ପାଦିତ ହୁଏ |

  • ବ୍ରୁସେଲ୍ସ ସ୍ପ୍ରୁଟ୍ସ: ଏହା ଏକ ଛୋଟ ଆକାରର କୋବି ପରି ଦେଖାଯାଏ | ଏହାର ଆକାର to ରୁ cm ସେ.ମି. ଅଗଷ୍ଟ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ ଭିଟାମିନ୍ ଏରେ ଭରପୂର ଏହି ପନିପରିବା ବୁଣିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ତଥାପି, ଏହାକୁ କୃତ୍ରିମ ପରିବେଶରେ ବର୍ଷସାରା ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ ପାଇଁ 160 ରୁ 200 ଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ | ଅମଳ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏକର ଜମିରେ 20 ରୁ 40 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପନିପରିବା ମିଳିଥାଏ |

  • ଲେଥୁସ୍: ଭିଟାମିନ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଏବଂ ଆଇରନ୍ ସେଥିରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ | ଭଲ ନିଷ୍କାସିତ ଉର୍ବର ମାଟି ଏହାର ଚାଷ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ | ନର୍ସରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସହିତ ସିଧାସଳଖ ବୁଣିବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ନର୍ସରୀ ଚାଷ ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 160 ରୁ 200 ଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ | ସିଧାସଳଖ ବୁଣିବା ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 800 ଗ୍ରାମରୁ 1 କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ | ପତ୍ରର କିସମର ଚାଷ 24 ରୁ 30 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅମଳ ଦେଇଥାଏ |

  • ଦରମା: ସାଲାଡ ବ୍ୟତୀତ ଏହା ସପ୍ ଏବଂ ଚଟନି ତିଆରିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | କମ୍ ଆର୍ଦ୍ରତା ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଚୁର ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଥାଏ ସେଠାରେ ଏକ ଉଚ୍ଚମାନର ଫସଲ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ | ଏକର ଜମିରେ 40 ରୁ 50 ଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରାଯାଏ, ତେବେ 120 ରୁ 200 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ମିଳିପାରିବ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନେ ବିଦେଶୀ ପନିପରିବା ଚାଷ କରି ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଦେଶୀ ପନିପରିବା ଚାଷ ସହିତ ଜଡିତ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | ଆମର ଆଗାମୀ ପୋଷ୍ଟରେ, ଆମେ ବିଦେଶୀ ପନିପରିବା ବିଷୟରେ ଆହୁରି ଅନେକ ସୂଚନା ଅଂଶୀଦାର କରିବୁ | ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୃଷି ସହ ଜଡିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆକର୍ଷଣୀୟ ତଥା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
सब्जियों की खेती : उत्पादन एवं प्रबंधन
सब्जियों की खेती : उत्पादन एवं प्रबंधन
संबंधित वीडियो -
इस विधि में तैयार करें नर्सरी में सब्जियों के स्वस्थ पौधे

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook