Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଗୁଣ୍ଡ |

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଗୁଣ୍ଡ |

लेखक - Lohit Baisla | 9/1/2021

ପନିପରିବା କଖାରୁ ବର୍ଗରେ ଗୋର୍ଡର ଏକ ବିଶେଷ ସ୍ଥାନ ଅଛି | ଏହା ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘିଆ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଯଦି ଆପଣ ଗୁଣ୍ଡ ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର କେତେକ ଉନ୍ନତ କିସମ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏଠାରୁ ଆପଣ ସେମାନଙ୍କର ବ characteristics ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ବୋତଲ ଗୁଣ୍ଡ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

  • ପୁସା ସାଣ୍ଡେଶ: ଏହି ବିବିଧତା 1994 ମସିହାରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହା ଉତ୍ତର ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଉଭୟ ବସନ୍ତ ଏବଂ ଖରିଫ season ତୁରେ ଏହା ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହାର ଫଳଗୁଡିକ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର ଗୋଲାକାର ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସବୁଜ ରଙ୍ଗ | ଯଦି ଏହାକୁ ଖରିଫ season ତୁରେ ଚାଷ କରାଯାଏ, ତେବେ 55 ରୁ 60 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମେ ଅମଳ କରାଯାଇପାରିବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ବସନ୍ତ କିମ୍ବା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରଥମ ଅମଳ 60 ରୁ 65 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇପାରିବ | ଯଦି ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରାଯାଏ, ଏହା 128 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଇଥାଏ |

  • କାଶୀ ବାହର: ଏହା ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ଏହାର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ହାଲୁକା ସବୁଜ ରଙ୍ଗର | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳର ଓଜନ 780 ରୁ 850 ଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ ପ୍ରାୟ 20 ଟନ୍ ଅଟେ | ଏହି କିସମ ଉଭୟ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଏବଂ ବର୍ଷା in ତୁରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହି ବିବିଧତା ନଦୀ କୂଳରେ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ପୁସା ନବୀନ: ଏହା ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ଅଧିକ ଅମଳ ହେତୁ ଏହି କିସମ ବ୍ୟବସାୟିକ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏକର ଜମିରେ 160 ରୁ 180 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଗୁଣ୍ଡ ମିଳିପାରିବ | ଏହାର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ଆକର୍ଷଣୀୟ |

  • ପୁସା ହାଇବ୍ରିଡ୍ :: ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଏହି କିସମର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳର ଓଜନ ପ୍ରାୟ 1 କିଲୋଗ୍ରାମ | ଉଭୟ asons ତୁରେ ଏହା ଚାଷ କରାଯାଇପାରେ | ଯଦି ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରାଯାଏ, ତେବେ 170 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇପାରିବ | ଫଳଗୁଡିକ ବୁଣିବାର ପ୍ରାୟ 60 ରୁ 65 ଦିନ ପରେ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହାର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଲମ୍ବା ଏବଂ ସିଧା ଅଟେ |

ଏହି କିସମ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କିସମ ମଧ୍ୟ ସଫଳତାର ସହିତ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଯେଉଁଥିରେ ପୁସା ତୃପ୍ତି, ନରେନ୍ଦ୍ର ରଶ୍ମୀ, ଉତ୍ତରା, ପଞ୍ଜାବ ଗୋଲ୍, ଅର୍କା ବାହା, କୋଏମ୍ବାଟୋର ,, ପୁସା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ରାଉଣ୍ଡ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ଅନେକ କିସମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • କଖାରୁ ଚାଷରେ ସ୍ପାଇଡର୍ ମାଇଟ୍କୁ କିପରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ ତାହା ଖୋଜ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା କିସମଗୁଡିକ ଚାଷ କରି ଆପଣ ଗୁଣ୍ଡାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଫସଲ ପାଇପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ଏହି କିସମ ଚାଷ କରି ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଲାଭ କରିପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
लौकी:कद्दू भृंग / बीटल्स
लौकी:कद्दू भृंग / बीटल्स

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook