Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଭୂମି ବାଦାମର ମୁଖ୍ୟ କୀଟ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ |

ଭୂମି ବାଦାମର ମୁଖ୍ୟ କୀଟ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 30/7/2020

ଟର୍ମାଇଟ୍, ମହ, ପତ୍ର ଟନେଲ୍, ଧଳା ବ୍ରେଡ୍, ଚୋପା ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ କୀଟନାଶକ ଅଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଭୂମି ବାଦାମର ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ଆମେ ଅମଳ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବା | ଏହା ସହିତ, ଆପଣ ଉଚ୍ଚମାନର ଫସଲ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ | ଭଲ ଅମଳ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକ ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ ମୁକ୍ତି କରିବାର ଉପାୟ ଏଠାରେ ଦେଖନ୍ତୁ |

କିଛି ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ |

  • ଟର୍ମାଇଟ୍ସ: ମାଟିରେ ବାସ କରୁଥିବା ଏହି କୀଟପତଙ୍ଗ ଗଛର ଚେର କାଟି ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି | କେବଳ ଚେର ନୁହେଁ, ଏହା ଉଦ୍ଭିଦର ଡାଳ ଏବଂ କଦଳୀ ଶସ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଏକର ଜମିରେ 4 କିଲୋଗ୍ରାମ କ୍ଲୋରପିରିଫୋସ 10% ଗ୍ରାମ ମିଶାନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନକୁ 12 ମିଲି କ୍ଲୋରପିରିଫୋସ୍ 20 EC ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପରେ ବୁଣିବା ଉଚିତ୍ |

  • ଚୋପା: ଚୋପା ଅର୍ଥ ଆପିଡ କୀଟ ପତ୍ର ଏବଂ ଫୁଲର ଚୋପାକୁ ଚୋବାଇଥାଏ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପତ୍ରରେ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦର ବୃଦ୍ଧି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ | ସେଗୁଡିକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 1 ମିଲି ଇମିଡାକ୍ଲୋରପିଡ୍ ସହିତ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ପତ୍ର ଟନେଲ୍ କୀଟପିଲା: ଏହି କୀଟପତଙ୍ଗ ଗଛର ପତ୍ରରେ ଥିବା ଟନେଲରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ଭିତରରୁ ପତ୍ର ଖାଇଥା’ନ୍ତି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପତ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ଆକୃତିର ଆକୃତି ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ସଂକ୍ରମଣ ହେଲେ, ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ଇମିଡାକ୍ଲୋରପିଡ୍ ml ୦ ମିଲି ସହିତ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ଧଳା ବ୍ରେଡ୍: ଏହି ପ୍ରକାରର କୀଟ ଉଦ୍ଭିଦ ଖାଏ ଏବଂ ଫସଲକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ | ଫଳସ୍ୱରୂପ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 10 କିଲୋଗ୍ରାମ ଫୋରେଟ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି ଆପଣ କଦଳୀ ର ବିଭିନ୍ନ ପୋକରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମକୁ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରନ୍ତୁ |

0 लाइक और 0 कमेंट
संबंधित वीडियो -
मूंगफली की उन्नत खेती
मूंगफली की उन्नत खेती

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook