Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଭୂମି ବାଦାମର ଭଲ ଅମଳ ପାଇଁ ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ |

ଭୂମି ବାଦାମର ଭଲ ଅମଳ ପାଇଁ ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ |

लेखक - Lohit Baisla | 13/7/2021

ତ oil ଳବୀଜ ଫସଲରେ ଭୂତଳ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହାର ଶସ୍ୟ ଖାଇବା ବ୍ୟତୀତ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଶସ୍ୟରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ତେଲ ପାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହାର ଶସ୍ୟରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ଚର୍ବି, ଭିଟାମିନ୍ ଇ, ଭିଟାମିନ୍ କେ, ଭିଟାମିନ୍ ବି 6, ଆଇରନ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଜିଙ୍କ୍ ଇତ୍ୟାଦି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ |

ଭୂମି ବାଦାମ ଚାଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଉନ୍ନତ ଅମଳ ଏବଂ ଉଚ୍ଚମାନର ଫସଲ ପାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ ଏବଂ ଭୂତଳ ଫସଲ ନିୟନ୍ତ୍ରଣର ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ |

ଭୂମି ବାଦାମ ଫସଲର କିଛି ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ |

  • ଧଳା ବ୍ରେଡ୍: ଜୁଲାଇରୁ ଅକ୍ଟୋବର ମଧ୍ୟରେ ଏହି କୀଟନାଶକ ସଂକ୍ରମଣ ଅଧିକ | ଏହି କୀଟନାଶକ ଗଛ ଖାଇ ଫସଲକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ | ଯଦି କୀଟନାଶକ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନହୁଏ, ତେବେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏହି କୀଟନାଶକ ଦ୍ crop ାରା ଫସଲ ଅମଳର ଘୋର ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ। ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଏକର ଜମିରେ 10 କିଲୋଗ୍ରାମ ଫୋରେଟ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ମହୁ: ଏହି କୀଟନାଶକ ଗଛର ଚୋପାକୁ ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ | କିଛି ସମୟ ପରେ ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ର ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ | ଯେତେବେଳେ ଏହି କୀଟନାଶକ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ 1 ଲିଟର ପାଣି 1 ମିଲି ଇମିଡାକ୍ଲୋରପିଡ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ହେବା ଉଚିତ |

  • ପତ୍ର ଖଣି: ଏହାକୁ ପତ୍ର ଟନେଲ କୀଟ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି କୀଟନାଶକ ପତ୍ରର ସବୁଜ ଅଂଶକୁ ଭିତରୁ ଖାଏ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଟନେଲ ପରି ଧଳା ରଙ୍ଗର ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ପତ୍ରରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଏହି କୀଟନାଶକରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ml ୦ ମିଲି ଇମିଡାକ୍ଲୋରପିଡ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ଟର୍ମାଇଟ୍ସ: ଏହି କୀଟମାନେ ମାଟିରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦର ଚେର କାଟି ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି | ମୂଳ ସହିତ, ଏହି କୀଟନାଶକ ଗଛର ଡାଳ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଶସ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ, କିଲୋଗ୍ରାମରେ 12 ମିଲି କ୍ଲୋରପିରିଫୋସ୍ 20 EC ସହିତ ବିହନକୁ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ | ସ୍ଥାୟୀ ଫସଲରେ କୀଟନାଶକ ସଂକ୍ରମଣ ହେଲେ, ଏକର ଜମିରେ 1.2 ଲିଟର କ୍ଲୋରୋପିରିଫୋସ୍ ଲଗାନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ଅନୁଯାୟୀ ଉନ୍ନତ କିସମର ଭୂମି ବାଦାମ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ଦ୍ other ାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକରୁ ଭୂମି ବାଦାମ ଫସଲକୁ ସହଜରେ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
मूंगफली की फसल में जड़ गलन रोग पर इस तरह करें नियंत्रण

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook