Details

ଭଲ ଫସଲ ପାଇଁ କାଠ ପାଉଁଶକୁ ଜ organic ବିକ ଖତ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

Author : Lohit Baisla

ପ୍ରାୟତ we ଆମେ ଦେଖିଛୁ ଯେ କିଛି କୃଷକ ଫସଲ ଉପରେ ପାଉଁଶ ଛିଞ୍ଚନ୍ତି | କଠିନ କାଠ ପାଉଁଶର ବ୍ୟବହାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ତଥାପି, ସିଧାସଳଖ ପାଉଁଶ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଅପେକ୍ଷା ପାଉଁଶରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କମ୍ପୋଷ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଭଲ | ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଫସଲ ଉପରେ ସ୍ପ୍ରେ କରିବାର ଲାଭ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ, ପାଉଁଶ ଛିଞ୍ଚିବାର ଲାଭ ସହିତ, ଆମେ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଣାଳୀ ମଧ୍ୟ କହୁଛୁ |

ପାଉଁଶ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଲାଭ |

  • ପାଉଁଶରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ପୋଟାସିୟମ୍ ଏବଂ ନାଇଟ୍ରୋଜେନର ପରିମାଣ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ସଠିକ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ |

  • ଏଥିରେ କ harmful ଣସି କ୍ଷତିକାରକ ପଦାର୍ଥ ନାହିଁ |

  • ରାସାୟନିକ ସାରର ବ୍ୟବହାର ମାଟିର ଉର୍ବରତାକୁ ହ୍ରାସ କରେ | ପାଉଁଶ ଏକ ଜ organic ବ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ କ୍ଷେତର ମାଟି ଏବଂ ଫସଲରେ କ damage ଣସି କ୍ଷତି ଘଟାଏ ନାହିଁ |

  • ପାଉଁଶରେ ହଳଦୀ ଏବଂ ଚୂନ ମିଶାଇ ଉଦ୍ଭିଦ ଉପରେ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଦ୍ plants ାରା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ।

ପାଉଁଶରୁ କମ୍ପୋଷ୍ଟ ତିଆରି କରିବାର ସଠିକ୍ ଉପାୟ |

  • ପ୍ରଥମେ ଅଳ୍ପ ମାଟି ସହିତ ଏକ ଅଖା ଭରନ୍ତୁ |

  • ଏହା ଉପରେ କାଠ ପାଉଁଶ ବିସ୍ତାର କରନ୍ତୁ |

  • ଅଖା ପୂର୍ଣ୍ଣ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ପୁନରାବୃତ୍ତି କରନ୍ତୁ |

  • ଏହା ପରେ ଅଖା ବାନ୍ଧନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ରାୟ 2 ମାସ ରଖନ୍ତୁ |

  • 2 ମାସ ପରେ ବ୍ୟାଗ ଖୋଲିଲେ ଆମେ ଉଚ୍ଚମାନର ଖତ ପାଇପାରିବା |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ସର୍ବାଧିକ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ପାଉଁଶରୁ ତିଆରି ଖତ ବ୍ୟବହାର କରି ଭଲ ଫସଲ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

21 September 2021

share

No comments

Ask any questions related to crops

Call our customer care for more details
Take farm advice