Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଭାରତରେ ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା କାହିଁକି ଜରୁରୀ?

ଭାରତରେ ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା କାହିଁକି ଜରୁରୀ?

लेखक - Soumya Priyam | 27/5/2020

ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସିବ ନାହିଁ |


ବର୍ତ୍ତମାନ ଇରାନ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ବାଲୁଚିସ୍ତାନରେ ଭାରତୀୟ ଫସଲ ବ growing ୁଛି ଏବଂ ପରିପକ୍। ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ 2018 ରେ ଦୁଇଟି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଦ୍ unusual ାରା ଅସାଧାରଣ ପାଣିପାଗ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ହେତୁ ଆଫ୍ରିକାର ହର୍ନ ଏବଂ ଆରବ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ବହୁ ଅଂଶରେ ପଙ୍ଗପାଳ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଆଡକୁ ଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।


ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୃଷି ସଂଗଠନ (FAO) ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ଭାରତକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। FAO ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା ମାସ ସୁଦ୍ଧା ପଙ୍ଗପାଳ ସଂକ୍ରମଣ ଅଧିକ ଗୁରୁତର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଆସନ୍ତା ମାସରେ ପୂର୍ବ ଆଫ୍ରିକା ଠାରୁ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମରୁଭୂମି ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ଏବଂ ଏହା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦଳ ସହିତ ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।


FAO ର ବରିଷ୍ଠ ପଙ୍ଗପାଳର ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅଧିକାରୀ କିଟ୍ କ୍ରୁଜମ୍ୟାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ମରୁଭୂମି ପଙ୍ଗପାଳର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛୁ

ତୁମର ଧ୍ୟାନ କାହିଁକି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ?

କୃଷକମାନେ ମଣିଷ ପାଇଁ ବ growing ୁଥିବା ଖାଦ୍ୟକୁ ପଙ୍ଗପାଳ ଖାଏ | ଯଦି ସମାନ ଅନୁପାତରେ ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣ ଅବ୍ୟାହତ ରହେ, ତେବେ କୀଟପତଙ୍ଗମାନେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ଶସ୍ୟ ଏବଂ ପନିପରିବା ଖାଇବେ ଯାହାକୁ ଆମେ ଖାଇଥାଉ |

ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଏବଂ ପନିପରିବାର ଅଭାବ ବ୍ୟତୀତ ଚାଷ ଜମିରେ ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣ ଭାରତକୁ ଏକ ନୂତନ ଅର୍ଥନ crisis ତିକ ସଙ୍କଟରେ ପକାଇ ଦେଇଛି।

ଏକ ଆର୍ଥିକ ମନ୍ଥରତା ଏବଂ କୋଭିଡ -19 ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇସାରିଛି | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟିକା ବଜାରକୁ ଆସିବା ପରେ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିବ , ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥିବା କୃଷି ସଙ୍କଟ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ।

ଅଧିକ ରିଲିଫ୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଖନନରୁ ଅଧିକ ପାଣ୍ଠି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ପଡିବ, କମ୍ ରାଜସ୍ୱ ଉତ୍ପାଦନ ହେବ ଏବଂ ଯୋଗାଣ ଚାହିଦା ଅଭାବରୁ ଖାଦ୍ୟ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଆକାଶଛୁଆଁ ହୋଇଯିବ |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook