Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଭାରତରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ତୁଳସୀ ବ grown ିଥାଏ |

ଭାରତରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ତୁଳସୀ ବ grown ିଥାଏ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 3/3/2021

Medic ଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ତୁଳସୀ, ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ବ scientific ଜ୍ଞାନିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ବିଶ୍ beliefs ାସ ଅନୁଯାୟୀ ତୁଲସୀଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଭାବରେ ପୂଜା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ବ scientists ଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ତୁଲସୀକୁ ଘର ଏବଂ ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ବାୟୁକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିଥାଏ। ବେସନ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବ increases ିଥାଏ | ଏହା ସହିତ ଏହାର ପତ୍ର ଏବଂ ନିର୍ବାହ ଆୟୁର୍ବେଦିକ medicines ଷଧରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବେସନ ଚାଷ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଲାଭଦାୟକ ଚୁକ୍ତି ହୋଇପାରେ। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ବେସନ ଚାଷ କରି ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ବେସନ ଚାଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ଏହାର ବିଭିନ୍ନ କିସମ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ |

ସେଠାରେ କେତେ ପ୍ରକାରର ବେସନ ଅଛି?

ଆମ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ 10 ପ୍ରକାରର ତୁଳସୀ ଅଛି | ଏଥିରେ ଶ୍ୟାମ ତୁଲସୀ, ରାମ ତୁଲସୀ, ହ୍ୱାଇଟ ତୁଳସୀ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ତୁଲସୀ, ଭୁ ତୁଲସି, ନୀଲ ତୁଳସୀ, ରାକତା ତୁଳସୀ, ୱାନ ତୁଳସୀ, ଜିଆନ ତୁଳସୀ, ଲେମ୍ବୁ ତୁଳସୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତୁଳସୀ ର କିଛି ପ୍ରମୁଖ କିସମର ଗୁଣ |

ବେସନ୍ର ପ୍ରମୁଖ କିସମର ଗୁଣ |

  • ଶ୍ୟାମ ତୁଲସୀ: ଏହା କାଳୀ ତୁଳସୀ ଏବଂ କୃଷ୍ଣ ତୁଳସୀ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଡାଳ ଏବଂ ପତ୍ର ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ | ଏହା ଅନ୍ୟ କିସମ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ଏହାର ଶାଖା ଲମ୍ବ 1 ରୁ 3 ଫୁଟ ଏବଂ ପତ୍ରଗୁଡିକ 1 ରୁ 2 ଇଞ୍ଚ ଲମ୍ବ | ଏହା ସାଧାରଣତ ph ଚମକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

  • ରାମ ତୁଳସୀ: ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ର ହାଲୁକା ସବୁଜ ରଙ୍ଗରେ ଏବଂ ଡାଳଗୁଡ଼ିକ ଧଳା ଏବଂ ହାଲୁକା ସବୁଜ ରଙ୍ଗରେ | ଚର୍ମ ରୋଗରେ ଏହା ସାଧାରଣତ used ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

  • ଧଳା ତୁଳସୀ: ଏହି ବିବିଧତା ବିଷ୍ଣୁ ତୁଳସୀ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଏହା ପିଲାମାନଙ୍କର କାଶ, କାଶ, ଥଣ୍ଡା ଇତ୍ୟାଦିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

  • ୱାନ୍ ତୁଳସୀ: ଏହା ୱାଇଲ୍ଡ ତୁଳସୀ ଏବଂ ତୁଳସୀ ବାରବାରୀ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକର ଉଚ୍ଚତା to ୦ ରୁ cm ୦ ସେ.ମି. ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦ ବର୍ଷସାରା ଫୁଲ ଏବଂ ଫଳ ଦେଇଥାଏ | ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ସୁଗନ୍ଧ ସହିତ ଧଳା, ଗୋଲାପୀ କିମ୍ବା ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର |

  • ଲେମ୍ବୁ ବେସନ: ଏହି କିସମର ଉଭୟ ତୁଳସୀ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ଘାସର ଗୁଣ ଅଛି | ଏହି ପ୍ରକାରର ବେସନର ପତ୍ର ଲେମ୍ବୁ ପରି ସୁଗନ୍ଧିତ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଏରେ ଭରପୂର ଅଟେ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ତୁଲସୀ ଚାଷ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସୂଚନା ଏଠାରୁ ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ତଥ୍ୟର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
तुलसी की खेती के लिए आवश्यक जानकारियां
तुलसी की खेती के लिए आवश्यक जानकारियां
संबंधित वीडियो -
एलोवेरा की खेती की कैसे करें शुरुआत

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook