Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ବାସମତିର ନୂତନ କିସମ ଅଧିକ ଅମଳ ଦେବ |

ବାସମତିର ନୂତନ କିସମ ଅଧିକ ଅମଳ ଦେବ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 26/2/2021

ଧାନ ଚାଷୀମାନେ ବାସମତିଙ୍କର ଏକ ନୂତନ ଉପହାର ପାଇଲେ | ବସମାଟିର ତିନୋଟି ନୂତନ କିସମ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଶେର୍-ଇ-କାଶ୍ମୀର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି | ଏହି କିସମର ଚାଷ କରି କୃଷକମାନେ ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ |

ଜାମ୍ମୁ, କାଥୁଆ ଏବଂ ସାମ୍ବା କୃଷକମାନେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ବାସମତି 370 କିସମ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କିସମର ଗୁଣ ବହୁତ ଭଲ କିନ୍ତୁ ଉତ୍ପାଦନ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ | କମ୍ ଉତ୍ପାଦନ ହେତୁ କୃଷକମାନେ ଉପଯୁକ୍ତ ଲାଭ ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶେର-ଇ-କାଶ୍ମୀର କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୃଷି ବ scientists ଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଦ୍ developed ାରା ବିକଶିତ 3 ଟି ନୂତନ କିସମ ବାସମତି 143, ଜାମ୍ମୁ ବାସମତି 118 ଏବଂ ଜମ୍ମୁ ବାସମତି 123 କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଆରାମ ହେବ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦିଓ ସମସ୍ତ ନୂତନ କିସମର ଗୁଣ ବାସମତି 370 ସହିତ ସମାନ, ଅମଳ ପ୍ରାୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେବ |

ବାସମତି 370 ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏହି ବିବିଧତା ଏହାର ଗୁଣ ପାଇଁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଏହି କିସମର ଚାଷ ଏକର ଜମିରେ 8 ରୁ 8.8 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅମଳ ଦେଇଥାଏ | ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକର ଉଚ୍ଚତା 150 ରୁ 160 ସେ.ମି. ପ୍ରବଳ ପବନ ପ୍ରବାହିତ ହେଲେ ଉଦ୍ଭିଦ ପତନର ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ |

ନୂତନ କିସମର ଅମଳ ଏବଂ ଗୁଣ |

  • ବାସମତି 118: ନୂତନ ବିକଶିତ କିସମ ମଧ୍ୟରେ ଏହି କିସମର ସର୍ବାଧିକ ଅମଳ ଅଛି | ଏକର ଜମିରେ 18 ରୁ 18.8 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଅମଳ ହୁଏ | ଏହା ଏକ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରିପକ୍ୱ ବ war ବାହିକ ପ୍ରକାର | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତନ ହେବାର କ is ଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ |

  • ବାସମତି 123: ଏହି ବିବିଧ ଚାଷ କରିବା ସମୟରେ ଏକର ଜମିରେ 16 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅମଳ ହୁଏ | ଏହି ପ୍ରକାରର ଧାନର ଶସ୍ୟ ଆକାର ମଧ୍ୟ ବଡ଼ |

  • ବାସମତି 143: ଏହି କିସମର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ବହୁତ ଲମ୍ବା | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ 16 ରୁ 18 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ମଧ୍ୟରେ | କେତେକ ଅଞ୍ଚଳର କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ପଶୁ ଖାଇବାକୁ ନଡ଼ା ଅଭାବ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଅଧିକ ଲମ୍ବ ହେତୁ ଏଥିରୁ ଅଧିକ ନଡ଼ା ମିଳିପାରିବ |

କେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ବାସମତିର ନୂତନ କିସମ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ?

  • ଆମ ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ୍ (ଭ ograph ଗୋଳିକ ସୂଚକ) ଅର୍ଥାତ୍ ବାସମତି ପାଇଁ ଭ ograph ଗୋଳିକ ସୂଚକ ପାଇଛନ୍ତି | ଏଥିମଧ୍ୟରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ଦିଲ୍ଲୀ, ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ରହିଛି। ଏହି ସମସ୍ତ ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ୍ ରାଜ୍ୟରେ ବାସମତିର ନୂତନ କିସମ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ |

ନୂତନ କିସମର ମଞ୍ଜି କେଉଁଠୁ ପାଇବେ?

  • ଜାମ୍ମୁର ଶେର୍-ଇ-କାଶ୍ମୀର କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆୟୋଜିତ ବାର୍ଷିକ କୃଷ୍ଣ ମେଲାରୁ ଆପଣ ବାସମିତୀର ନୂତନ କିସମର ମଞ୍ଜି ପାଇପାରିବେ | ଏହି ବର୍ଷ ଏହି କୃଷ୍ଣ ମେଲା 16 ମାର୍ଚ୍ଚ 2021 ରୁ 20 ମାର୍ଚ୍ଚ 2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟୋଜିତ ହେବ |

  • ଏହି ନୂତନ କିସମ ପାଇଁ କେବଳ 600 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ବିହନ ଉପଲବ୍ଧ | ତେଣୁ ସମସ୍ତ କୃଷକଙ୍କୁ 2 କିଲୋଗ୍ରାମ ମଞ୍ଜି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଆଗାମୀ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିହନ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ପାଇଁ ମଞ୍ଜି ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ ଗରମ ଧାନ ଚାଷ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହି ସୂଚନା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖରେ ପହ can ୍ଚିପାରିବ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
गरमा धान की खेती का समय
गरमा धान की खेती का समय
संबंधित वीडियो -
अच्छी पैदावार के लिए करें धान की इन उन्नत किसमों की खेती

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook