Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ |

ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 4/8/2021

ଫସଲ ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି, ଏହାର ନିୟମିତ ଯତ୍ନ ଆବଶ୍ୟକ | ଠିକ୍ ସମୟରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଆମେ ଭଲ ଅମଳ ପାଇବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବୁ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଜଣେ କୃଷକ, ତେବେ ଏହି ମାସରେ ଚାଲିଥିବା କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ | ଆସ, ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆମେ ଏହି ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇବୁ |

ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ |

  • ଧାନ: ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଧାନ ଗଛ ଲଗାଯାଇଛି | ଯଦି ଆପଣ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଧାନ ଗଛ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି, ତେବେ 25 ଦିନ ପ୍ରତିରୋପଣ ପରେ, ଏକର ଜମିରେ 35 କିଲୋଗ୍ରାମ ୟୁରିଆ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ | ଏହା ସହିତ, ଭଲ ଅମଳ ପାଇଁ, ଏକର ଜମିରେ 4 କିଲୋଗ୍ରାମ ଦେଶ ଷ୍ଟାର୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ର ହଳଦିଆ ଦେଖାଯାଉଛି, ତେବେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ଜିଙ୍କ ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 3 ରୁ 4 କିଲୋଗ୍ରାମ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଜ organic ବ ଜିଙ୍କ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

  • ମକା: ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଏକର ପିଛା 34 କିଲୋଗ୍ରାମ ୟୁରିଆ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ ଯଥା ମକା ବୁଣିବାର 20 ରୁ 30 ଦିନ ପରେ | ସାର ପ୍ରୟୋଗ ସମୟରେ କ୍ଷେତରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଆର୍ଦ୍ରତା ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ |

  • ମୂଳା: ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୂଳା ବୁଣିବା ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ | ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ସମୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ବୃଷ୍ଟିପାତ ହେତୁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ w ିଟିପିଟି ହୋଇପାରେ | ଛୋଟ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ନଷ୍ଟ ନହେବା ପାଇଁ ନର୍ସରୀରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଡ୍ରେନେଜ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରନ୍ତୁ | ଏହା ଏକ ମୂଳ ଫସଲ, ତେଣୁ ମୂଳର ଉନ୍ନତ ବିକାଶ ପାଇଁ ଏହାକୁ ବାଲୁକା ମାଟିରେ ଚାଷ କରାଯିବା ଉଚିତ | ବିହନ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ନର୍ସରୀ ମାଟିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ହଳ କରି ଫ୍ରାଏ କରନ୍ତୁ |

  • ଗାଜର: ଦେଶୀ କିସମର ଗାଜର ବୁଣିବା ପାଇଁ ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ ପାଇଁ 4 ରୁ 5 କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ | ମଞ୍ଜି ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ 12 ରୁ 24 ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଣିରେ ରଖନ୍ତୁ | ଏହା ମଞ୍ଜିରେ କ୍ଷେତରେ ଅଙ୍କୁରିତ ହେବା ସହଜ କରିବ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | ପଶୁପାଳନ ଏବଂ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
घर की छत पर सब्जियां की खेती, जानें इसके फायदे
घर की छत पर सब्जियां की खेती, जानें इसके फायदे
संबंधित वीडियो -
अगस्त महीने में करें इन सब्जियों की खेती

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook