Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଏହି ପନିପରିବା ଚାଷ କରନ୍ତୁ |

ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଏହି ପନିପରିବା ଚାଷ କରନ୍ତୁ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 4/4/2021

ଗହମ ଅମଳ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଗହମ ଅମଳ ପରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ season ତୁରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ଫସଲ ଚାଷ କରାଯାଇପାରେ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସରେ ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ନ୍ତୁ | ଏଠାରୁ ଆପଣ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା କିଛି ଫସଲ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

  • ଭଣ୍ଡୀ: ଗ୍ରୀଷ୍ମ .ତୁରେ ଭଣ୍ଡିର ଚାହିଦା ଅଧିକ | ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଏହାର ଚାଷ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ | ଲେଡି ଆଙ୍ଗୁଠିର ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇଁ, ଚାଷ ସମୟରେ ଏକର ଜମିରେ 16 କିଲୋଗ୍ରାମ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍, 24 କିଲୋଗ୍ରାମ ଫସଫରସ୍ ଏବଂ 24 କିଲୋଗ୍ରାମ ପୋଟାଶ୍ ମିଶ୍ରଣ କରନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ 16 କିଲୋଗ୍ରାମ ନାଇଟ୍ରୋଜେନକୁ 2 ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରି ସ୍ଥାୟୀ ଫସଲରେ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ମାଟିରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ଅଭାବ ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ |

  • କଦଳୀ: ଭାରତ ହେଉଛି ହଳଦିଆ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ | ଗୁଜୁରାଟ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, କେରଳ, ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ରାଜ୍ୟ। ହଳଦୀର ଭଲ ଅମଳ ପାଇଁ ଏହାକୁ ବାଲୁକା ଲୋମ କିମ୍ବା ମାଟି ମାଟିରେ ଚାଷ କରନ୍ତୁ |

  • ଗୁଣ୍ଡ: ପ୍ରୋଟିନ୍, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଭରପୂର ଗୁଣ୍ଡ ଚାଷରୁ କୃଷକମାନେ ଭଲ ଲାଭ ପାଆନ୍ତି | ଏହାର ଚାଷ ପାଇଁ ଗରମ ଏବଂ ଆର୍ଦ୍ର ଜଳବାୟୁ ଆବଶ୍ୟକ | ତେଣୁ, ଏପ୍ରିଲ ମାସ ଏହାର ବୁଣିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ |

  • ଗା ow: ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଗହମ ଅମଳ ପରେ ଏହାକୁ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନକୁ 2 ଗ୍ରାମ ଥିରାମ କିମ୍ବା 1 ଗ୍ରାମ କାର୍ବେଣ୍ଡାଜିମ୍ ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ | କ୍ଷେତରେ ଭଲ ଡ୍ରେନେଜ ସିଷ୍ଟମ ତିଆରି କରନ୍ତୁ | ଜଳ ସ୍ଥଗିତ ହେଲେ ମଞ୍ଜିଗୁଡିକ କ୍ଷୟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ |

ଏହି ଫସଲ ବ୍ୟତୀତ କଖାରୁ, ସାଥି ମକା, ବସନ୍ତ ଭୂମି ବାଦାମ, ମୁଙ୍ଗ, ଉରାଦ, ଚାରା ଫସଲ ମଧ୍ୟ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଚାଷ କରାଯାଏ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପନିପରିବା ଚାଷ କରି ଭଲ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
अप्रैल महीने में करें इन सब्जियों की खेती, होगा अधिक मुनाफा

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook