Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଆରହର: ରସ ଚୋବାଇଥିବା କୀଟରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିକାର |

ଆରହର: ରସ ଚୋବାଇଥିବା କୀଟରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିକାର |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 13/11/2020

ତୁଳା ଫସଲରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସପ୍ ଚୋବାଇଥିବା କୀଟମାନଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ ହୁଏ | ଏହିପରି କୀଟନାଶକ ଫସଲରେ 30 ରୁ 50 ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷତି ଘଟାଏ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଉତ୍ପାଦନରେ ବହୁତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି ଏବଂ କୃଷକମାନେ ଉପଯୁକ୍ତ ଲାଭ ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତୁଷାର ଫସଲକୁ ଏହି କୀଟନାଶକରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏଠାରୁ ଆପଣ କିଛି ଶୋଷୁଥିବା କୀଟମାନଙ୍କର ଚିହ୍ନଟ, ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ caused ାରା ହୋଇଥିବା କ୍ଷତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ଦେଖିପାରିବେ |

  • ମହୁ: ଏହି କୀଟଗୁଡ଼ିକ ଗା dark ବାଦାମୀ କିମ୍ବା କଳା ରଙ୍ଗର | ସେମାନେ ଫୁଲ ଏବଂ ଫଳର ଚୋପା ଚୋବାଇ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି | ଏହାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ଇମିଡାକ୍ଲୋପ୍ରିଡ୍ ml ୦ ମିଲି ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ଆରହର ଫାଲି ବ୍ୟାଗ: ଏହି କୀଟନାଶକ ସବୁଜ ଏବଂ ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗର | ଏହାର ଲମ୍ବ ପ୍ରାୟ 2 ସେମି | ଏହି କୀଟଗୁଡିକ ଡାଳ, ପତ୍ର, ଫୁଲ ଏବଂ ଡାଲିର ଚୋପାକୁ ଚୋବାଇଥାଏ | ଏହି ରୋଗ ଆଗକୁ ବ, ଼ିବା ସହିତ ପୋଡାଗୁଡ଼ିକ ସଙ୍କୁଚିତ ହୁଏ ଏବଂ ଶସ୍ୟ ଛୋଟ ରହିଥାଏ | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ଡିମେଥୋଏଟ୍ 30 ଇସି କିମ୍ବା ଇମିଡାକ୍ଲୋପ୍ରିଡ୍ 17.8 SL ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ପୋଡ୍ ବଗ୍: ମହିଳା କୀଟ ପୋଡ଼ାରେ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥାଏ | ଉଭୟ ଲାର୍ଭା ଏବଂ ଏହି କୀଟପତଙ୍ଗର ବୟସ୍କମାନେ ଡାଲି ଏବଂ ଶସ୍ୟର ରସ ଚୋବାନ୍ତି | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପୋଡ଼ାଗୁଡ଼ିକ ଲମ୍ବା ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଶସ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ସଙ୍କୁଚିତ ହୁଏ | ଯଦି ସମ୍ଭବ ଅଣ୍ଡାକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ନଷ୍ଟ କର | ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ 150 ଲିଟର ପାଣିରେ 50 ମିଲି ଦେଶ ହକ୍ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା medicines ଷଧ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ଶୋଷୁଥିବା କୀଟପତଙ୍ଗରୁ କଦଳୀ ଫସଲକୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନେ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook