Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଆରବିକାର ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇଁ ଏହି କିସମଗୁଡିକ ଚାଷ କରନ୍ତୁ |

ଆରବିକାର ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇଁ ଏହି କିସମଗୁଡିକ ଚାଷ କରନ୍ତୁ |

लेखक - Soumya Priyam | 10/6/2021

ଆର୍ବିରେ ଷ୍ଟାର୍ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଆଇରନ୍, ପୋଟାସିୟମ୍, ଫାଇବର, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ଖଣିଜ ଉପାଦାନ ଏଥିରେ ମିଳିଥାଏ | କୃଷକମାନେ ଖରିଫ season ତୁରେ ଏହାକୁ ଚାଷ କରି ଭଲ ଲାଭ କରିପାରିବେ | କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର ଉନ୍ନତ କିସମର ଜ୍ଞାନ ଅଭାବରୁ କୃଷକମାନେ ଉପଯୁକ୍ତ ଲାଭ ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆରବୀର ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମ ବିଷୟରେ ଏଠାରୁ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆରବୀର କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମ |

  • ନରେନ୍ଦ୍ର ଆର୍ବି: ଏହି ପ୍ରକାରର ପତ୍ର ମଧ୍ୟମ ଆକାର ଏବଂ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର | ଏହି କିସମର ପତ୍ର ସହିତ, ଡାଳ ଏବଂ କଦଳୀ ମଧ୍ୟ ଖାଇବା ଯୋଗ୍ୟ | 170 ରୁ 180 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ ହେଉଛି 4.8 ରୁ 6 ଟନ୍ |

  • ଇନ୍ଦିରା ଆର୍ବି :: ଏହି ପ୍ରକାରର ପତ୍ର ମଧ୍ୟମ ଆକାର ଏବଂ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର | ଷ୍ଟେମର ଉପର ଏବଂ ତଳ ଅଂଶ ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର ଏବଂ ମଧ୍ୟ ଭାଗ ସବୁଜ | ଏହାର କଦଳୀ ଶୀଘ୍ର ପାଚିବା ଏବଂ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ | ପ୍ରତିରୋପଣର 210 ରୁ 220 ଦିନ ପରେ ଏହା ଖନନ କରାଯାଇପାରେ | ଏକର କ୍ଷେତ୍ରର ଅମଳ ହେଉଛି 8.8 ରୁ ତେର 13.2 ଟନ୍ |

  • ଶ୍ରୀ ରଶ୍ମୀ: ଏହି କିସମର ଉଦ୍ଭିଦ ଲମ୍ବା ଏବଂ ସିଧା ଅଟେ | ପତ୍ର ସବୁଜ ଏବଂ କୁଞ୍ଚିତ | ପତ୍ରର ଧାର ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର | ଷ୍ଟେମର ଉପର ଅଂଶ ସବୁଜ, ମଧ୍ୟଭାଗ ଏବଂ ତଳ ଅଂଶ ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର | ଏହାର ଟ୍ୟୁବର୍ ଗୁଡିକ ବଡ଼ ଆକାରର | ଏହା ଏକ ଶୀଘ୍ର ପାଚିବା ପ୍ରକାର | ପ୍ରାୟ 200 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଫସଲ ଖୋଳିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ 6 ରୁ 8 ଟନ୍ ଅଟେ |

  • ଧଳା ଚାରା: ଏହି ପ୍ରକାରର ପତ୍ର, ଡାଳ ଏବଂ କଦଳୀ ଖରାପ ଅଟେ | ପ୍ରତିରୋପଣର 180 ରୁ 190 ଦିନ ପରେ ଅମଳ କରାଯାଇପାରିବ | ଚାଷ ହୋଇଥିବା ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ 6.8 ରୁ 7.6 ଟନ୍ ଅଟେ |

  • ଏହି କିସମ ବ୍ୟତୀତ ଆରବିକାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କିସମ ମଧ୍ୟ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଯେଉଁଥିରେ ଶ୍ରୀ ପାଲ୍ଲାଭି, ଶ୍ରୀ କିରଣ, ପଞ୍ଚମୁଚି, ସତ୍ୟମୁଖୀ, ଆଜାଦ ଆରବି, ମୁଖକେଶି ଇତ୍ୟାଦି କିସମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ ଆରବୀ ଚାଷ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ଦ୍ other ାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କିସମ ଚାଷ କରି ଭଲ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
संबंधित वीडियो -
अरबी की खेती है फायदे का सौदा
अरबी की खेती है फायदे का सौदा

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook