Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଆମ୍ବ ର ଉନ୍ନତ ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମ ଏବଂ ଚାରା ରୋପଣ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ |

ଆମ୍ବ ର ଉନ୍ନତ ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମ ଏବଂ ଚାରା ରୋପଣ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ |

लेखक - Lohit Baisla | 8/7/2021

ଆମ ସମସ୍ତ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଗର୍ବର ବିଷୟ ଯେ ଆମ୍ବ ଉତ୍ପାଦନରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି | ଆମ ଦେଶରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ବିହାର, ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁରେ ଆମ୍ବ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଥରେ ଆମ୍ବ ଉଦ୍ଭିଦ ଲଗାଇଲେ, ଫଳ ଅନେକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିପାରିବ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆମ୍ବ ବଗିଚା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ସୂଚନା ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆସନ୍ତୁ କିଛି ଆମ୍ବ ସହିତ ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମ ସହିତ ଉଦ୍ଭିଦ ପ୍ରତିରୋପଣ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

ଉଦ୍ଭିଦ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ |

  • ଜୁଲାଇରୁ ଅଗଷ୍ଟ ନୂଆ ଆମ୍ବ ଗଛ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ମାସ |

  • ବର୍ଷା of ତୁ ଶେଷରେ କିମ୍ବା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଅଧିକ ବୃଷ୍ଟିପାତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଚାରା ରୋପଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

କେତେକ ଉନ୍ନତ ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମ |

  • ଅମ୍ରାପାଲି: ଦୁସହରୀ ଏବଂ ନୀଲମ୍ କ୍ରସ୍ ପ୍ରଜନନ ଦ୍ୱାରା ଏହି କିସମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | ଏହି କିସମର ଫଳ ଜୁନ୍ ମାସର ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ପାଚିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଫଳଗୁଡ଼ିକ ମିଠା ଏବଂ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଏବଂ ପତଳା କର୍ଣ୍ଣଲ ଥାଏ | ଏହି ପ୍ରକାର ଗଛର ଲମ୍ବ ବହୁତ ଅଧିକ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ଏହାକୁ ଘରର ବଗିଚାରେ ସହଜରେ ଲଗାଯାଇପାରିବ | ଏକର ଜମିରେ 640 ଟି ଚାରା ରୋପଣ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ମଲ୍ଲିକା: ଏହି କିସମର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଆକାରରେ ବଡ଼ ଏବଂ ଖାଇବା ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ | ଜୁନ୍ ଶେଷ ସପ୍ତାହରୁ ଫଳଗୁଡିକ ପାଚିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହି ବିବିଧତା ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହି କିସମର ଫଳ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ରପ୍ତାନି ହୁଏ |

  • ପୁସା ଅରୁନିମା: ବିଳମ୍ବିତ ପରିପକ୍ୱ କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଏହା ଅନ୍ୟତମ | ଏହାର ଫଳ ଜୁଲାଇ ଶେଷରେ ପାଚିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଫଳର ଆକାର ବଡ଼ ଅଟେ | ଏହି ବିଭିନ୍ନ ଫଳର ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷମତା ଅଧିକ | ଫଳଗୁଡିକ ସାଧାରଣ ତାପମାତ୍ରାରେ 10 ରୁ 12 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସହଜରେ ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇପାରିବ |

  • ଆର୍କା ନୀଲ କିରଣ: ଆଲଫୋନ୍ସୋ ଏବଂ ନୀଲମ୍ କ୍ରସ୍ ପ୍ରଜନନ ଦ୍ୱାରା ଏହି କିସମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | ଏହି କିସମର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଅଣ୍ଡା ଅଟେ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳର ଓଜନ 270 ରୁ 280 ଗ୍ରାମ | ଫଳଗୁଡିକ ପାଚିବା ପରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ |

  • ସିନ୍ଦୁର: ଏହା ନିୟମିତ ଫଳ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ଏହି ପ୍ରକାରର ଫଳଗୁଡ଼ିକରେ ଥିବା କର୍ଣ୍ଣଲଗୁଡ଼ିକ ବହୁତ ପତଳା ଏବଂ ଛୋଟ | ଫଳର ଆକାର ମଧ୍ୟମ ଅଟେ | ଫଳରେ କ f ଣସି ତନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ଏହି କିସମ ବ୍ୟତୀତ ଆମ ଦେଶରେ ଅନେକ ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମ ଆମ୍ବ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଯେଉଁଥିରେ ପୁସା ଲାଲିମା, ପୁସା ସୂର୍ଯ୍ୟ, ଅରୁଣିକା, ଅର୍କା ଅନମୋଲ, ରତ୍ନା, ଅମ୍ବିକା, ପୁଷା ଶ୍ରେଷ୍ଟା, ଅର୍କା ଅରୁଣା, ପୁସା ପିଟମ୍ବର ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଆମ୍ବ ର ଅନ୍ୟ କିସମ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ବନ୍ଧୁ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ଏହି କିସମ ଲଗାଇ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
अमरुद की खेती से पहले जाने इसकी उन्नत किस्में एवं विशेषताएं
अमरुद की खेती से पहले जाने इसकी उन्नत किस्में एवं विशेषताएं
संबंधित वीडियो -
अमरुद की उन्नत किस्में

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook