Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଆମ୍ବ ପ୍ରମୁଖ ଉନ୍ନତ କିସମ |

ଆମ୍ବ ପ୍ରମୁଖ ଉନ୍ନତ କିସମ |

लेखक - Lohit Baisla | 23/7/2020

ସେଠାରେ ପ୍ରାୟ 1,400 ପ୍ରକାରର ଆମ୍ବ ଅଛି | ଏହି କିସମ ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ବଣୁଆ ଏବଂ ବିଜୁ କିସମର ଆମ୍ବ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ | ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଆକାର ଏବଂ ସ୍ୱାଦରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି | ଆମ ଦେଶରେ ମାଲଦା , ଦୁସେହେରୀ, ଲାଙ୍ଗ୍ରା, ବମ୍ବେ, ଆଲଫୋନଜୋ, କେଶର, ଜରଡାଲୁ, ହି ସାଗର, ମଲ୍ଲିକା, ଅମ୍ରାପାଲି, ସିନ୍ଧୁରା , କିଶନ ଭୋଗ, ଭାନରାଜ, ମାନକୁରାଦ, ସୁରଭନ ରେଖା, ଲକ୍ଷ୍ନ now ସଫେଡା ଇତ୍ୟାଦି | ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆପଣ ଆମ୍ବର କିଛି ପ୍ରମୁଖ କିସମ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବ characteristics ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

କିଛି ପ୍ରମୁଖ କିସମ:

  • ଆଲଫୋନ୍ସୋ: ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାପସ୍, ବାଦାମି ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ଆମ୍ବକୁ ମଧୁରତା ଏବଂ ସୁଗନ୍ଧ ଯୋଗୁଁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରାଯାଏ | ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବ feature ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ଏହା ପାଚିବା ପରେ ଏକ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଷ୍ଟ ହୁଏ ନାହିଁ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆମ୍ବ ଓଜନ 150 ରୁ 300 ଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟରେ | ପ୍ରାୟ ଏକର କ୍ଷେତରେ ଚାଷ କରି ପ୍ରାୟ 120 ଟନ୍ ଆମ୍ବ ଫଳ ମିଳିଥାଏ |

  • ସାଫ୍ରନ୍: ଲମ୍ବା ଆକାରରେ, ଏହି ପ୍ରକାରର ଫଳର ଭଲ ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷମତା ଅଛି | ଏହାର ସାଫ୍ରନ୍ ପରି ସୁଗନ୍ଧ ପାଇଁ ଏହା ଲୋକପ୍ରିୟ | ଏହି ବିଭିନ୍ନ ଆମ୍ବର ଡାଲିରେ କ fiber ଣସି ଫାଇବର ନାହିଁ | କ୍ଷୀର କ୍ଷୀର, ମିଠା ଇତ୍ୟାଦି ତିଆରି ପାଇଁ ଏହା ସାଧାରଣତ used ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହି ପ୍ରକାରର ଆମ୍ବ ହାଲୁକା ସବୁଜ ଏବଂ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର |

  • ମାଲଦା: ଏହା ଭାରତର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟରେ ଶେହ୍ରୋଲି ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଏହାର ମଧୁରତା ହେତୁ ଏହା କେବଳ ଦେଶରେ ନୁହେଁ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପସନ୍ଦ ହୋଇଥାଏ | ୟୁରୋପ, ଆମେରିକା, ସ୍ୱିଡେନ, ଦୁବାଇ ଭଳି ଦେଶରେ ଏହାର ବହୁତ ଚାହିଦା ରହିଛି | ଏହା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରିପକ୍ୱ କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ |

  • ଜର୍ଦାଲୁ: ଏହା ମୁଖ୍ୟତ Bihar ବିହାର ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହା ସୁବର୍ଣ୍ଣ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର | ଏହାର ଫାଇବର ବହୁତ କମ୍ ଏବଂ ସାମାନ୍ୟ ମିଠା ସ୍ୱାଦ ଅଛି | ଅମଳ ପରେ ଏହାକୁ ସାଧାରଣ ତାପମାତ୍ରାରେ 3-4 ଦିନ ଗଚ୍ଛିତ କରାଯାଇପାରିବ |

ଆଗାମୀ ପୋଷ୍ଟରେ ଆମେ ଅନ୍ୟ କେତେକ ପ୍ରକାରର ଆମ୍ବ ବିଷୟରେ ପ୍ରକାଶ କରିବୁ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook