Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଆମ୍ବ ଫଳଗୁଡିକ ବିସ୍ଫୋରଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ପଦକ୍ଷେପ |

ଆମ୍ବ ଫଳଗୁଡିକ ବିସ୍ଫୋରଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ପଦକ୍ଷେପ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 18/4/2021

ଆମ୍ବ ଫଳ ଫାଟିବା ଏକ ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟା | ଫଳ ଫାଟିବା ଦ୍ୱାରା ଅମଳର ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ ଘଟିଥାଏ | ଫଳସ୍ୱରୂପ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବହୁ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ | ଏହି ସମସ୍ୟାର କାରଣ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏଠାରୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଉପାୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଫଳ ଫାଟିବାର କାରଣ |

  • ବଗିଚାର ସଠିକ୍ ପରିଚାଳନାର ଅଭାବ: ଅନେକ ଥର କୃଷକମାନେ ଆମ୍ବ ବଗିଚାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରନ୍ତି ନାହିଁ | ଅନେକ କୃଷକ କେବଳ ବଗିଚାଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଛଗୁଡିକ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ, ଫଳଗୁଡିକ ଛଡ଼ାଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ | ଅନେକ ମାସ ଧରି ଉପଯୁକ୍ତ ଯତ୍ନର ଅଭାବ ହେତୁ ଗଛଗୁଡିକ ଉପଯୁକ୍ତ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ପାଇ ନଥାଏ | ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଫଳଗୁଡିକ ଫାଟିଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ |

  • ତାପମାତ୍ରାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ: ଗରମ ଏବଂ ଶୁଖିଲା ପାଗରେ ଫଳ ଫାଟିବାର ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ଏହା ସହିତ, ଦିନ ଏବଂ ରାତି ମଧ୍ୟରେ ତାପମାତ୍ରାର ପାର୍ଥକ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଫଳ ଫାଟିବାର ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ମରୁଡ଼ି ପରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ଫଳ ଫାଟିବାର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ |

  • ଅସନ୍ତୁଳିତ ପରିମାଣରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ: ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର ଅଭାବ ହେତୁ କିମ୍ବା ଅସନ୍ତୁଳିତ ପରିମାଣରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ବ୍ୟବହାର କରି ଫଳ ମଧ୍ୟ ଫାଟିବା ଆରମ୍ଭ କରେ |

  • ବୋରନ୍ ଅଭାବ: ବୋରର ଅଭାବ ହେତୁ ଫଳର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଫଳ ଫାଟିଯିବାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବୋରନ୍ ଉପରେ ଭରନ୍ତୁ |

ଫଳ ଫାଟିଯିବାର ଉପାୟ |

  • ବଗିଚାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ : ବଗିଚାକୁ ନିୟମିତ ସଫା କର | ଏହା ସହିତ ଜଳ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

  • ଜଳସେଚନ: ପରିପକ୍ୱତା ସମୟରୁ ଫଳଗୁଡିକ ପାଚିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଟିର ଆର୍ଦ୍ରତା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ | ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ |

  • ପୁଷ୍ଟିକର ଯୋଗାଣ: ବୋରନ୍ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ, ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 20 ରୁ 22 ଗ୍ରାମ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ବୋରୋସୋଲ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ |

  • ରାସାୟନିକ ପଦ୍ଧତି:

  • ଫଳ ବିସ୍ଫୋରଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ, 200 ଲିଟର ପାଣିରେ 50 ଗ୍ରାମ NAA | ହରମୋନ୍ (ନାଫଥାଲିନ୍ ଏସିଟିକ୍ ଏସିଡ୍) ସହିତ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • 100 ଲିଟର ପାଣିରେ 2 ଗ୍ରାମ 2-4 D ମିଶ୍ରଣ କରି ଲାଙ୍ଗ୍ରା ଏବଂ ଦୁସେହେରୀ ବିଭିନ୍ନ ଗଛର ସ୍ପ୍ରେ କରିବା | ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ଏହି drug ଷଧକୁ 15 ଦିନ ବ୍ୟବଧାନରେ ପୁନ sp ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଇପାରେ |

  • ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯେତେବେଳେ ଫଳ ଏକ ମଟର ଆକାର ସହିତ ସମାନ ହୋଇଯାଏ, ତା’ପରେ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 2 ଗ୍ରାମ ବୋରାକ୍ସ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ |

  • ଅନ୍ୟ କେତେକ ପଦ୍ଧତି: ବଗିଚା ଚାରିପାଖରେ ପବନ ପ୍ରୁଫ୍ ଗଛ ଲଗାଇବା ଏବଂ ଗଛ ନିକଟରେ ମଲଚ କରିବା ମଧ୍ୟ ଫଳ ଫାଟିବାର ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

  • Drugs ଷଧର ସ୍ପ୍ରେ ସହିତ ଷ୍ଟିକର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମ୍ବ ଫଳକୁ କିପରି ରୋକାଯାଇପାରିବ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଆମ୍ବ ଫଳକୁ ଖସିଯିବାରେ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
आम में लगने वाले रेड बैंडेड कैटरपिलर पर कैसे करें नियंत्रण?
आम में लगने वाले रेड बैंडेड कैटरपिलर पर कैसे करें नियंत्रण?
संबंधित वीडियो -
आम के फलों को फटने से कैसे बचाएं?

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook