Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଆଳୁ: କଦଳୀକୁ କିପରି ବଡ କରିବେ?

ଆଳୁ: କଦଳୀକୁ କିପରି ବଡ କରିବେ?

लेखक - Dr. Pramod Murari | 5/12/2020

ସମସ୍ତ କୃଷକ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଅମଳ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ସେମାନେ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇବା ଉଚିତ୍ | ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପରିଶ୍ରମର ସଠିକ୍ ଫଳାଫଳ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ | ଆଳୁ କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଳୁ କଦଳୀକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି | ସଠିକ୍ ସୂଚନା ଅଭାବରୁ ସେମାନେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଳୁ ଚାଷ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏଠାରୁ ଆପଣ ଟ୍ୟୁବରର ଆକାର ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ଉପାୟ ଜାଣିପାରିବେ |

  • ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଷ୍ଟାର୍ଟର: ଏକର ଚାଷ ଜମିରେ 8 କିଲୋଗ୍ରାମ ଦେଶ ଷ୍ଟାର୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଏହାର ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଫସଲକୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ଫଳ ଏବଂ ଫୁଲର ସଂଖ୍ୟା ବ .ିଥାଏ | ଏହା ଆଳୁ ଟ୍ୟୁବରର ଆକାର ଏବଂ ଅମଳ ମଧ୍ୟ ବ increases ାଇଥାଏ |

  • ପୋଟାଶ: ପୋଟାଶର ବ୍ୟବହାର ଆଳୁ କଦଳୀ ଆକାର ବ increases ାଇଥାଏ | ଏହା ସହିତ ଆଳୁର ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ବ increases ିଥାଏ | କ୍ଷେତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାବେଳେ ଏକର ଜମିରେ 60 କିଲୋଗ୍ରାମ ପୋଟାଶ ମିଶାନ୍ତୁ | କ୍ଷେତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସମୟରେ ଯଦି ପୋଟାଶ୍ ଯୋଗ କରାଯାଇ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ସ୍ଥାୟୀ ଫସଲରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ପ୍ରେ କରିପାରିବେ |

  • ବୋରନ୍: ବୋରନ୍ ବ୍ୟବହାର ଆଳୁ କଦଳୀ ଆକାର ମଧ୍ୟ ବ increases ାଇଥାଏ | ଆଳୁ ଫସଲରେ ବୋରନ୍ ଦୁଇଥର ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | କଦଳୀ ବୁଣିବାର ପ୍ରାୟ 40 ଦିନ ପରେ ପ୍ରଥମେ ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଏ | ବୁଣିବାର 60 ଦିନ ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ବୋରନ୍ ଲଗାନ୍ତୁ |

  • ଗିବରେଲିକ୍ ଏସିଡ୍: ଏକର କ୍ଷେତରେ 2 ଗ୍ରାମ ଗିବରେଲିକ୍ ଏସିଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ tub ାରା ଟ୍ୟୁବରର ଆକାର ବ increases ିଥାଏ | ବିହନ ବୁଣିବାର 50 ରୁ 55 ଦିନ ପରେ ଏହି ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଥିବା ଜିନିଷଗୁଡିକ |

  • ଆଳୁ କଦଳୀ ଆକାର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଅମଳ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅନେକ କୃଷକ ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତି | ଏହା କରିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ | ତେଣୁ ଫସଲରେ ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

  • ଅତ୍ୟଧିକ ପରିମାଣର ସାର ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋନ୍ୟୁଟ୍ରିଏଣ୍ଟ୍ର ବ୍ୟବହାର ଆଳୁ ଫସଲ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଲାଭ ବଦଳରେ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ।

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଳୁ ଚାଷ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
आलू में अगेती एवं पछेती झुलसा रोग के लक्षण एवं नियंत्रण के उपाय
आलू में अगेती एवं पछेती झुलसा रोग के लक्षण एवं नियंत्रण के उपाय
संबंधित वीडियो -
आलू की पैदावार कैसे बढ़ाएं?

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook