Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଆଖୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ |

ଆଖୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ |

लेखक - Soumya Priyam | 7/7/2020

ଆଖୁ ଚାଷ ସମୟରେ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ଥାଏ | ଆର୍ଦ୍ର ପରିବେଶ ହେତୁ ଆଖୁ ଫସଲରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କୀଟନାଶକ ମିଳିଥାଏ | Termites, Fly ଧଳା, ଫୁଲର ନାଡ borer, choppa, ଝିଣ୍ଟିକା ଇତ୍ୟାଦି sugarcane ରେ ପରି ଅନେକ କୀଟ ଏକ ାବନା ଅଛି। ଏହି ଫସଲରୁ ଆପଣଙ୍କ ଫସଲକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ନିମ୍ନଲିଖିତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ |

  • ଷ୍ଟେମ୍ ବୋରର କୀଟ: ଏହି କୀଟମାନେ ଆଖୁ ର ଡାଳରେ ଖାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ଭିତରୁ ଖାଆନ୍ତି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଷ୍ଟେମ୍ ଭିତରୁ ଫାଙ୍କା ହୋଇଯାଏ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଏକର କ୍ଷେତରେ 500500 ଲିଟର ପାଣିରେ 2.1 ଲିଟର ମୋନୋକ୍ରୋଟୋଫୋ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ , 15 ଦିନ ପରେ, ପୁନର୍ବାର ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଇପାରେ |

  • ଟର୍ମାଇଟ୍ସ: ଟର୍ମାଇଟ୍ସ ଆଖୁ ଫସଲରେ ବହୁତ କ୍ଷତି ଘଟାଏ | ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 160 ମିଲି ଇମିଡାକ୍ଲୋପ୍ରିଡ୍- 200 SL ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ବିହନ ବୁଣିବା ସମୟରେ, ବିହନ କଦଳୀକୁ କ୍ଲୋରୋପାଇରିଫୋସ ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଲଗାନ୍ତୁ |

  • ତୃଣଭୋଜୀ: ଏହି କୀଟନାଶକ ଆଖୁ ପତ୍ରରୁ ସପ୍ ଚୋବାଇଥାଏ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 10 କିଲୋଗ୍ରାମ ଫେନଭାଲେରେଟ୍ 0.4% ଧୂଳି ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ମୂଳ ବୋରର: ଏହି କୀଟନାଶକ ଗଛର ଚେରକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ ହଳଦିଆ ଏବଂ ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଏ | ଏହି କୀଟନାଶକରୁ ଆଖୁ ଫସଲକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ , ଏକର କ୍ଷେତରେ 350 ରୁ 400 ଲିଟର ପାଣିରେ 2 ଲିଟର କ୍ଲୋରପିରିଫୋସ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଉଦ୍ଭିଦ ମୂଳରେ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • କଳା ଦାଗ: ଏହି କୀଟନାଶକ ସଂକ୍ରମିତ ହେତୁ ପତ୍ରରେ ବାଇଗଣୀ ଦାଗ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ପତ୍ର ହଳଦିଆ ହେବାକୁ ଲାଗେ | 3 ଲିଟର ପାଣିରେ 1 ମିଲି ଡିଚ୍ଲୋରୋଭସ୍ 85 ଇସି ମିଶ୍ରଣ କରି ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଏହି କୀଟନାଶକ ମଧ୍ୟ କ୍ଷେତରେ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ହ୍ White ାଇଟଫ୍ଲାଇ: ଏହି ମାଛିମାନେ ପତ୍ରର ତଳ ପୃଷ୍ଠରୁ ଚୋପାକୁ ଚୋବାନ୍ତି | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ହଳଦିଆ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହାର ବିସ୍ତାର ନହେବା ପାଇଁ ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ | ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 1 ମିଲି ଡିମିଥୋଏଟ୍ 30 ଇସି ସହିତ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
ईख:दीमक / टरमाईट
ईख:दीमक / टरमाईट
संबंधित वीडियो -
गन्ने में लगने वाले रोग एवं उसके नियंत्रण

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook