Details

Medic ଷଧୀୟ ଉଦ୍ଭିଦ ଉପରେ 75% ସବସିଡିର ଲାଭ ଉଠାନ୍ତୁ |

Author : Lohit Baisla

ହର୍ବାଲ ଦ୍ରବ୍ୟର ଚାହିଦା ବ is ୁଛି। ହର୍ବାଲ ଉତ୍ପାଦ ସହିତ medic ଷଧୀୟ ଉଦ୍ଭିଦର ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ ବ is ୁଛି। Medic ଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷର ଚାଷକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଅନେକ ଠୋସ୍ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ medic ଷଧୀୟ ଉଦ୍ଭିଦ ଚାଷ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସବସିଡି | ଆସନ୍ତୁ medic ଷଧୀୟ ଉଦ୍ଭିଦ ଚାଷ ଏବଂ ଏଥିରେ ଉପଲବ୍ଧ ସବସିଡି ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପାଇବା |

କେଉଁ medic ଷଧୀୟ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଚାହିଦା ଅଧିକ?

  • ଆମ ଦେଶରେ medic ଷଧୀୟ ଉଦ୍ଭିଦ ପାଇଁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା, ଆଲୋ ଭେରା, ତୁଲସୀ, ଗିଲୋଇ, ଭ୍ରଙ୍ଗରାଜ, ବ୍ରାହ୍ମୀ, ଶଙ୍କପୁଷ୍ପି, ସରପଂଗା, କଲମେଗ, ଭାଚା, କଦଳୀ, ମେଣ୍ଟ, ଲେମ୍ବୁ ଘାସ, କାଞ୍ଚ ଇତ୍ୟାଦି ଅଧିକ ଚାହିଦା ରହିଛି।

ସବସିଡିର ବ୍ୟବସ୍ଥା କ’ଣ?

  • Medic ଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ ଚାଷ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଅଧୀନରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ 140 medic ଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | Medicines ଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷର ମୂଲ୍ୟର 75 ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସବସିଡି ଦିଆଯିବ।

  • Atmanirbhar Bharat Abhiyan ଅଧୀନରେ ଆସନ୍ତା 2 ବର୍ଷରେ 4,000 କୋଟି ଟଙ୍କା ସହାୟତାରେ 10 ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ Medic ଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ ଚାଷ କରାଯିବ। ଏହାଦ୍ୱାରା କୃଷକମାନଙ୍କୁ 5000 କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ ମିଳିବ।

  • ଗଙ୍ଗା କୂଳରେ 800 ଏକର ଜମିରେ ହର୍ବାଲ ଚାଷ ପାଇଁ ଏକ କରିଡର ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ |

  • କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର medic ଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷର ଚାଷକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟ ic ଷଧୀୟ ଉଦ୍ଭିଦ ମିଶନ୍ | ଏହି ମିଶନ ଅଧୀନରେ medic ଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ ଚାଷ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ଫସଲର ୟୁନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟର 30 ପ୍ରତିଶତ ସବସିଡି ଦିଆଯିବ। ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବାକୁ ହେଲେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ବିଭାଗର ଜିଲ୍ଲା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ।

  • ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିହାରରେ medic ଷଧୀୟ ତଥା ସୁଗନ୍ଧିତ ଉଦ୍ଭିଦ ଚାଷକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର 50 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ବିହାରର ଜିଲ୍ଲା ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ମିଶନ ଅଧୀନରେ ବେଟିଆ ଜିଲ୍ଲାର 80 ହେକ୍ଟର ଅଞ୍ଚଳରେ medic ଷଧୀୟ ତଥା ସୁଗନ୍ଧିତ ଉଦ୍ଭିଦ ଚାଷ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଫସଲରେ ମେଣ୍ଟା, ଲେମ୍ବୁ, ଆଣ୍ଟୋନେଲା ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • Medic ଷଧୀୟ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟିକ ଫସଲ ଚାଷରେ ଅଧିକ ଲାଭ ଅଛି | ଏଠାରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ medic ଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ ଚାଷ ପାଇଁ ସବସିଡି ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

21 September 2021

share

No comments

Ask any questions related to crops

Call our customer care for more details
Take farm advice