Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
FY 2021 ର ବଜେଟରେ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଘୋଷଣା |

FY 2021 ର ବଜେଟରେ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଘୋଷଣା |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 2/2/2021

2021-22 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ କୃଷି ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର 2022 ସୁଦ୍ଧା କୃଷକଙ୍କ ଆୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ଦିଆଯାଇଛି। ଗହମ, ଡାଲି, ଧାନ ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଫସଲର ଏମଏସପି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟଠାରୁ 1.5 ଗୁଣ ଅଧିକ ଏମଏସପି ଦିଆଯିବ।

2021 ମସିହାରେ MSP ପାଇଁ 75,100 କୋଟି ଆବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି | ବଜେଟ ଭାଷଣରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏଗ୍ରି ଇନଫ୍ରା ପାଣ୍ଠି ଅଧୀନରେ ଏମଏସପି ଅଣାଯିବ। ଅର୍ଥନ activity ତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ହବ୍ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁରେ ମାଛ ଅବତରଣ କେନ୍ଦ୍ରର ବିକାଶ ହୋଇଥିବାରୁ ଦେଶର ପାଞ୍ଚଟି ପ୍ରମୁଖ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ବନ୍ଦର ବିକାଶ କରାଯିବ।

2021-22 ବଜେଟରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ 16.5 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କୃଷି ଜମି ମାଲିକାନା ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ | ବଜେଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଘୋଷଣାରେ ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ ସ୍କିମ୍ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇଛି | ଏହା ଅଧୀନରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ 22 ନଷ୍ଟ ହେଉଥିବା କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବ |

କୃଷି ଭିତ୍ତିଭୂମି ସେସ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା, ଛେଳି ଉପରେ 30 ପ୍ରତିଶତ, ମଟର ଉପରେ 50 ପ୍ରତିଶତ, ମସୁର ଉପରେ 5 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ କପା ଉପରେ 5 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଏହା ଉପରେ କଷ୍ଟମ୍ ଡ୍ୟୁଟି ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି।

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗହମ ପାଇଁ 75,060 କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଗହମ ଚାଷ କରୁଥିବା 43.36 ଲକ୍ଷ କୃଷକ ଏମଏସପି ଅଧୀନରେ ସରକାରୀ କ୍ରୟରୁ ଉପକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଡାଲି ପାଇଁ 10,503 କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି | ଧାନ ପାଇଁ ଦେୟ ରାଶି 1,72,752 କୋଟି ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।

ବଜେଟରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବାକୁ ଥିବା ଅନ୍ୟ କିଛି ଉପହାର:

  • ବର୍ତ୍ତମାନ 1.68 କୋଟି କୃଷକ ଇ-ନାମ୍ ସହିତ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର କଭରେଜ୍ ବିସ୍ତାର ହେବ ଏବଂ 1000 ରୁ ଅଧିକ ମାଣ୍ଡି ଇ-ନାମ୍ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହେବ।

  • ଗ୍ରାମୀଣ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ ଆବଣ୍ଟନକୁ 30,000 କୋଟିରୁ 40,000 କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

  • ପଶୁପାଳନ, ଦୁଗ୍ଧ ଏବଂ ମତ୍ସ୍ୟଚାଷରେ ନିୟୋଜିତ କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି।

  • ଜଳସେଚନ କ ques ଶଳକୁ ବ to ାଇବା ପାଇଁ ନାବାର୍ଡ ଅଧୀନରେ 5000 କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏକ ମାଇକ୍ରୋ ଜଳସେଚନ ପାଣ୍ଠି ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି। ଏହି ପାଣ୍ଠି ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି |

  • ମତ୍ସ୍ୟଚାଷକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ କୋଚି, ଚେନ୍ନାଇ, ବିଶାଖାପାଟନମ୍, ପାରାଦୀପ ଏବଂ ପେଟୁଆଘାଟକୁ ମତ୍ସ୍ୟଚାଷ ଭାବରେ ବିକଶିତ କରାଯିବ |

  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଚା ବଗିଚା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ 1000 କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |
0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
बागवानी करने वाले किसानों को मिलेगी 50 से 90 प्रतिशत तक सब्सिडी
बागवानी करने वाले किसानों को मिलेगी 50 से 90 प्रतिशत तक सब्सिडी

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook