Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
En େଙ୍କାନାଳ: ଏହି କିସମର ଚାଷ କର, ପ୍ରଚୁର ଅମଳ ହେବ |

En େଙ୍କାନାଳ: ଏହି କିସମର ଚାଷ କର, ପ୍ରଚୁର ଅମଳ ହେବ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 17/8/2021

ପତ୍ର ଏବଂ ଶସ୍ୟ ପାଇବା ପାଇଁ en େଙ୍କାନାଳ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହାର ପତ୍ର ଏବଂ ମଞ୍ଜି ବିଭିନ୍ନ ପାତ୍ରର ସ୍ୱାଦକୁ ବ enhance ାଇଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରପୂର ଥିବାରୁ ଆୟୁର୍ବେଦିକ medicines ଷଧ ଏବଂ ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ en େଙ୍କାନାଳରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଯଦି ଆମେ ଏହାର ଚାଷ ବିଷୟରେ କହିବା, ପ୍ରଚୁର ଅମଳ ପାଇଁ ଉନ୍ନତ କିସମ ବିଷୟରେ ପ୍ରଥମେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମର ଫେନୁଗ୍ରିକ୍ ର ଗୁଣ ଏବଂ ଅମଳ ବିଷୟରେ |

  • ପୁସା କାସୁରୀ: ଏହି କିସମ ମୁଖ୍ୟତ its ଏହାର ସବୁଜ ପତ୍ର ପାଇଁ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକରେ ଫୁଲ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥାଏ | ପତ୍ରଗୁଡିକ ଥରେ ବୁଣିବା ଦ୍ୱାରା to ରୁ times ଥର ଅମଳ କରାଯାଇପାରେ | ଏହି କିସମର ଶସ୍ୟଗୁଡିକ ଛୋଟ ଆକାରର | ଏକର ଜମିରେ ବିହନ ଅମଳ 2.5। To ରୁ 2.8 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ |

  • RMT 305: ଏହା en େଙ୍କାନାଳର ଏକ ବଧୂ କିସମ | ଏହି କିସମର ବିନ୍ସ ଶୀଘ୍ର ପରିପକ୍। ହୁଏ | ଏହି ବିବିଧତାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବ is ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ଏହା ପାଉଡର ମୃଦୁ ରୋଗ ଏବଂ ମୂଳ ନେମାଟୋଡ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ 5.2 ରୁ 6 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ |

  • ରାଜେନ୍ଦ୍ର କ୍ରାନ୍ତି: ବିହାର ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷ ପାଇଁ କେଉଁଟି ଉପଯୁକ୍ତ? ଏହି ବିବିଧତା ପରିପକ୍ୱ ହେବା ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 120 ଦିନ ଲାଗେ | ଏହି ବିବିଧତା ଛାୟା ରୋଗ ସହିତ କୀଟପତଙ୍ଗ ଏବଂ ମହକୁ ମଧ୍ୟମ ଭାବରେ ସହନଶୀଳ | ଏକର ଜମିରେ 5 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅମଳ କରନ୍ତୁ |

  • AFG 2: ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ମଧ୍ୟମ ଉଚ୍ଚତା ଏବଂ ପ୍ରଶସ୍ତ ପତ୍ର ଥାଏ | ଏହି କିସମର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କିସମ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ତିକ୍ତତା ଥାଏ | ପତ୍ର ପାଇଁ ଏହି କିସମ ଚାଷ କରାଯାଏ | ମଞ୍ଜି ବୁଣିବା ପରେ ପତ୍ରଗୁଡିକ 3 ଥର ଅମଳ କରାଯାଇପାରେ | ଏହାର ଶସ୍ୟ ଛୋଟ ଆକାରର | ଏକର ଜମିରେ ବିହନ ଉତ୍ପାଦନ 7.2 ରୁ 8 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ମଧ୍ୟରେ |

  • ହିସାର ସୋନାଲି: ହରିୟାଣା, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷ ପାଇଁ କେଉଁଟି ଉପଯୁକ୍ତ | ମୂଳ ବିବିଧତା ଏବଂ ଦାଗ ରୋଗ ପାଇଁ ଏହି ବିବିଧତା ମଧ୍ୟମ ଭାବରେ ସହନଶୀଳ | ବିହନ ବୁଣିବାର 140 ରୁ 150 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଫସଲ ପରିପକ୍। ହୁଏ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ ହେଉଛି 6.8 ରୁ 8 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମ ଦେଶରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କିସମର ଫେନୁଗ୍ରିକ୍ ମଧ୍ୟ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଯେଉଁଥିରେ ହିସାର ସୁଭର୍ନା, ହିସାର ମାଧବୀ, ହିସାର ମୁକତା, A.F.G 1, RMT 1, RMT 143, RMT 303, Pusa Early Bunching, Lam Selection 1, Co 1, H ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଧାରଣ କରିଥାଏ .M103, ଇତ୍ୟାଦି |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ en େଙ୍କାନାଳ ଚାଷ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ବନ୍ଧୁ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ଏହି କିସମର ଚାଷ କରିପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
मेथी की खेती: बुवाई का समय, बीज दर व बीज उपचार
मेथी की खेती: बुवाई का समय, बीज दर व बीज उपचार
संबंधित वीडियो -
मेथी की वैज्ञानिक खेती

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook